10 vynálezců, kteří pomohli vytvořit dnešní svět

6. místo: Joseph Gayetty přišel s produktem pro každého

Toaletní papír je jeden z těch produktů, který je nedílnou součástí života lidí prakticky po celém světě. Ovšem v minulosti místo něj lidé používali například vodu, vlnu, konopí nebo třeba mech. Lišilo se to v závislosti na době, místu a také sociálním postavení.

Něco, co by jsme už mohli označit za toaletní papír, vzniklo zhruba okolo roku 600 v Číně, kde jej tehdy vyráběli z rýžové slámy. Toaletní papír, tak jak jej známe dnes, měl svou premiéru v roce 1857, kdy se do jeho výroby pustil americký podnikatel Joseph Gayetty.

Jeho papír byly v podstatě vlhčené ubrousky, které byly k dostání v lékárnách v baleních po padesáti kusech. Zajímavostí je, že na každém jednotlivém ubrousku se nacházelo Gayettyho jméno. Ovšem tehdy se ještě nejednalo o žádný prodejní hit, ale postupem času si svou cestu k zákazníkům našel.

5. místo: Nathaniel Wyeth změnil způsob balení vody

Asi není žádným překvapením, že nápojový průmysl od svého počátku stáčel nejrůznější produkty do skleněných lahví. A většina konzumentů si jistě nepředstavovala, že by se na tom mělo něco zásadního měnit. Ale nic netrvá věčně a revoluce se odehrála i v této oblasti.

A stejně jako u mnoha jiných převratných objevů, tak i v tomto případě se jednalo o objev amerického vynálezce. I když jméno Nathaniel C. Wyeth široké veřejnosti mnoho neřekne, tak se jedná o tvůrce PET láhve. A tedy výrobku, který znají a používají lidé ze všech kontinentů.

Wyeth už od šedesátých let přemýšlel nad tím, jestli by bylo možné sodovku uchovávat v plastové láhvi. Zjistil, že takové láhve by musely umět odolat poměrně velkým tlakům a postupnými experimenty se dostal až k látce zvané polyethylentereftalát známější jako PET. Finální PET láhev si Nathaniel C. Wyeth patentoval v roce 1973.

Stránky: 1 2 3 4 5