10 vynálezců, kteří pomohli vytvořit dnešní svět

4. místo: Asa Candler položil základy nápojového gigantu

Zajímavým příběhem o svém vzniku se může pochlubit také nejznámější nápoj na světě Coca-Cola. Slavnou limonádu vytvořil v roce 1886 lékárník John Pemberton, což je občas zmiňováno i v některých televizních reklamách, ale nebyl to on, kdo se zasloužil o rozšíření a známost tohoto nápoje.

Pemberton trpěl závislostí na morfiu, byl nemocný a také se dostal do finančních problémů, což jej dovedlo k tomu, že ještě před svou smrtí v roce 1888 podnik prodal. Této příležitosti využil Asa Candler, který následně poupravil recepturu a založil novou společnost Coca-Cola Company.

Pod jeho vedením se Coca-Cola stala americký nápojový hit, když velkou měrou tomu přispěl Candlerův přístup k reklamě. Na nejrůznější propagační akce vynakládal 20 procent příjmů a razil heslo, že je těžší výrobek prodat než vyrobit. A díky tomuto přístupu byly položeny základy jedné z nejznámějších značek dneška. Po Candlerově smrti v roce 1929 se firma pod novými majiteli zaměřila na expanzi do celého světa.

3. místo: Bratři Wrightové začali psát dějiny letectví

Myšlenky ohledně létání v oblacích fascinují lidstvo odjakživa a nejinak tomu bylo u bratří Wrightů, kteří začátkem 20. století položili základy dnešnímu leteckému průmyslu a zapsali se nesmazatelně do dějin jako první lidé, kteří se proletěli letadlem poháněným motorem.

Stalo se tak 17. prosince 1903 a roli pilota se ujal mladší Orville Wright, kterému se podařilo za 12 vteřin uletět asi 39 metrů. Mnohem lepší pokus později téhož dne provedl starší Wilbur Wright, když dokázal uletět 279 metrů za 59 sekund.

Letoun použitý k těm historickým momentům bratři pojmenovali Wright Flyer, ale dnes je tento stroj znám spíše pod jménem Kitty Hawk podle městečka v Severní Karolíně, kde se vše odehrálo. Na základě svých experimentů s letectvím bratři Wrigtové získali také různé patenty.

Stránky: 1 2 3 4 5