JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

Deset nejmladších vladařů lidské historie

4. místo: Sobhuza II., Svazijsko

S největší pravděpodobností byl Sobhuza II. nejdéle vládnoucí panovník lidské historie, jelikož na trůn usedl ještě ten rok, kdy se narodil a vládu udržel téměř 83 let až do své smrti. Hlavou Svazijska se stal 10. prosince 1899 (narodil se 22. července) a vzhledem k okolnostem je jasné, že nevládl sám a tak většinu povinností vykonávala jeho babička, která mu kompletní moc předala 22. prosince 1921. Úplně sám tedy vládl následujících 60 let.

Během svého vládnutí Svazijsko v roce 1968 osamostatnil od Spojeného království a později roku 1973 rozpustil parlament a získal absolutní moc. Sobhuza II. dodržoval tradice mnohoženství a dostal se na číslo 70 manželek, se kterými měl 210 dětí. Zemřel 21. srpna 1982, když se v úřadu udržel 82 let a 254 dní, což je nejdéle zdokumentovaná doba vlády jednoho člověka v historii a je téměř jisté, že ho nikdo v dávné minulosti neporazil a nikdy neporazí.

3. místo: Marie Stuartovna, Skotsko

Marie Stuartovna

Dcera skotského krále Jakuba V. a francouzské šlechtičny Marie de Guise se narodila 8. prosince 1542 jen šest dní před tím, než její otec zemřel na choleru, což z ní ihned udělalo skotskou královnu. V patnácti letech v dubnu 1558 uzavřela sňatek se čtrnáctiletým prvorozeným synem fracouzského krále Jindřicha II. Františkem. Král, ale brzy zemřel a tímto se František stal králem a Marie Stuartovna královnou Francie. Vzhledem k jejich věku prakticky vládli strýcové z rodu Guisů.

František zemřel v šestnácti letech a poté se Marie vydala zpět do Skotska, kde se po smrti Marie I. Tudorovny začala titulovat také za anglickou královnu, když neuznala nárok své tety Alžběty I., která ale byla královnou oficiálně.

Poté, co byl zavražděn její spoluvladař Jindřich Stuart se vdala za Jamese Hepburna, čímž pobouřila protestantské lordy a byla 25. července 1567 donucena odstoupit z trůnu skotské královny a utekla do Anglie. Alžběta I. její přítomnost vyhodnotila jako nebezpečí a tak ji nechala internovat a později roku 1587 její poradci rozhodli o Mariině popravě, protože měla podporovat opozici a odstranění anglické královny. Marie Stuartovna byla popravena 8. února 1587.