JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

Deset známých, důležitých a jinak významných čísel

5. místo: Googol

Číslo Googol výrazně proslavil internetový vyhledávač Google, který je po něm pojmenovaný. Samotné číslo vypadá tak, že se napíše jednička a sto nul. Jako první toto číslo použil devítiletý vnuk amerického matematika Edwarda Kasnera Milton Sirrota v roce 1938. Googol je tak velký, že údajně představuje počet všech elementárních částic ve vesmíru.

4. místo: Zlatý řez = 1,618…

Zlatý řez ve svých dílech úžívali umělci už v době renesance. Tento jev vznikne rozdělením úsečky na dvě části tak, že poměr větší části k menší je stejný jako poměr celé úsečky k větší části. Hodnota tohoto čísla je zhruba 1,618 a znovu se jedná o iracionální číslo a tedy jeho hodnotu je možné vyjádřit jen přibližně.

3. místo: Sedm

Ve spojení se sedmičkou si většina lidí vybaví, že se jedná o šťastné číslo. Ale je toho mnohem více, jako sedm dní v týdnu, sedm kontinentů, sedm smrtelných hříchů, sedm divů světa, sedm tónů stupnice, sedm nebes a mnoho dalších. Tomuto číslu jsou přisuzovány také různé magické sily.

2. místo: 13

Jedno z těch velmi negativně vnímaných čísel je bezesporu třináctka. Někteří lidé dokonce trpí tzv. triskaidekafobií, což je strach z této číslovky. Za obzvláště smolný je považován pátek třináctého. Některá náboženství jako sikhismus toto číslo považují za šťastné.

1. místo: Jedna

K důležitým a významným číslům se řadí také jednička, která nás doprovází už od předškolních let, když určuje pořadí toho nejlepšího v různých hrách a sportech. Každý se s tímto číslem setkává v podstatě celý život například v podobě známek ve škole. Z této číslovky je dovozeno také mnoho slov jako monarcha, singl, sólo nebo třeba unitární.