10 nejlepších univerzit, které vychovávají elity

8. místo: Yale


Americká univerzita, jejíž sídlo bychom hledali ve státě Connecticut (město New Haven), jde o soukromou školu s mimořádnou prestiží. Vznikla už v roce 1701, tradiční barvou je tmavě modrá a v současnosti ji navštěvuje na dvanáct tisíc studentů. Akademický personál čítá čtyři tisíce členů.

Kampus má více než kilometr čtvereční, studenti se hojně věnují mimoškolním aktivitám, takže jste možná slyšeli o úspěšných reprezentantech Yale v rámci některých typických amerických sportů. A co slavní absolventi? Těch je celá řada a jde zejména o slavné americké politiky.

Je to třeba duo otec a syn Bushovi, Bill Clinton, Gerald Ford, John Kerry, herci Paul Newman a Meryl Streepová, švédská princezna Viktorie a americký režisér Oliver Stone. Celkem úspěšná společnost, že? Perličkou je pak i jeden hokejista, což pravda není moc obvyklé. Je to bývalý americký reprezentant Mike Richter, někdejší brankář NY Rangers a držitel světového poháru s USA za rok 1996.

7. místo: Princeton


Malé americké městečko, kde žije asi třicet tisíc lidí a do New Yorku to budete mít šedesát kilometrů. Princetonská univerzita je soukromá, jedna z nejstarších v Americe (založena 1746) a zaměřuje se na umění a inženýrství. Univerzitní knihovna má šest milionů svazků, věnujících se například antropologii nebo robotice.

Slavní absolventi? Těch bychom našli samozřejmě dost, dnes tu je na osm tisíc studentů a oficiální barvy – bílá, černá a oranžová – jsou vlastní více než tisícovce členů akademického personálu. Studovali tu herec David Duchovny, čtvrtý americký prezident James Madison, bývalá americká první dáma Michelle Obamová, ale třeba také někdejší ministr obrany USA Donald Rumsfeld.

Stránky: 1 2 3 4 5