10 nejlepších univerzit, které vychovávají elity

2. místo: Cambridge


Založena byla v roce 1209, poté, co v rámci Oxfordu došlo k četným sporům mezi akademiky – a část z nich se prostě vydala o pár mil dál a založila si vlastní vysoké učení, do kterého už nemohl nikdo z Oxfordu zasahovat. Jednatřicet kolejí, tři určené speciálně pro dívky a dámy, dalších osmadvacet smíšených. Ve znaku zlatí lvi na červeném poli, přesně jak velí anglická národní tradice.

Perfektní univerzitní knihovna, více než osmdesát absolventů, kteří získali Nobelovu cenu. Mimo jiné zde studovali Isaac Newton, Charles Darwin a Stephen Hawking, ale také Ernest Rutherford a další úspěšní vědci. Cambridgeská univerzita se pravidelně umisťuje v žebříčku TOP 5 univerzit světa, hodnotících kritérií je přitom celá řada. Studuje tu asi devatenáct tisíc lidí.

1. míto: Oxford


Univerzita, co byla založena již v roce 1096, alespoň tedy s největší pravděpodobností. Malé anglické město disponuje skoro čtyřicítkou různých kolejích. Studentů na bakalářských oborech je teď asi dvanáct tisíc, magisterské obory studuje asi o dva tisíce méně. Rozpočet na univerzitu je více než tři a půl miliardy britských liber.

Oxford a spory na něm na začátku třináctého století stál za rozvojem univerzity v Cambridge, čas ale hrany obrousil a dnes jsou obě školy více než přátelské. Co tady lze studovat? Kromě angličtiny, práva a historie je to třeba politologie, teologie nebo filosofie. Akademický rok je rozdělen do tří trimestrů (říjen až prosinec, leden až březen a duben až červen) s tím, že v mezičase se mají studenti pilně biflovat látku.

Stránky: 1 2 3 4 5