JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 největších pouští na světě

8. Patagonie – 620 tisíc km2

Další hodně studená poušť se rozkládá mezi Argentinou a Chile. Patagonie nebo také Patagonská poušť je ohraničená Andami a Atlantikem, žijí zde lamy a hejna tučňáků, fouká tu neustále prudký vítr a snad právě v tom je silná romantika.

Kdo se totiž podívá do zdejší přírody, zřejmě bude navždy jejím pomyslným zajatcem, protože i přes nehostinnost jde o skutečně nádherný pohled. Ledovec, sopka nebo stálezelený les, ale také národní park Los Glaciares, jehož pojmenování jistě nemusíme nikomu překládat. Horolezci Patagonii doslova milují a takhle čistý vzduch nenajdete snad už nikde na světě.

7. místo: Kalahari – 900 tisíc km2

Rozkládá se v jižní části Afriky – Kalahari najdeme v Angole, Botswaně, Namibii a také Jihoafrické republice. Žijí tu křováci, název je samozřejmě v místních dialektech přímo průhledný, protože Kgalagadi znamená „místo, kde vůbec neprší“.

Kalahari hostí četné akácie, ale také slony a žirafy, stejně jako lvy, sokoly a gepardy, všichni žijí pospolu v jedinečné oáze, v deltě řeky Okavango, která symbolizuje naprostou divočinu. Písečné duny a suchá říční koryta, ale v posledních letech také pokusy o těžbu diamantů, i tím je ale Kalahari slavná.