JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 největších pouští na světě

4. místo: Australské pouště – 2.7 milionu km2

Zaujímají přibližně třetinu australského kontinentu, najdeme ji hlavně v jeho západní polovině. Pozná se jednoduše, vegetace je hodně slabá a meziročně nespadne více než sto milimetrů srážek. Označují se jako jedna velká, ale také samozřejmě rozdělujeme jednotlivé oblasti – Velká Viktoriina poušť nebo Velká písečná poušť jsou na špici žebříčku.

Na jihu Austrálie je i relativně malá poušť Pedirka (1250 kilometrů čtverečních). Rostou zde akácie, ale najdeme tu skoro sto druhů savců včetně malých hlodavců nebo hmyzožravých netopýrů a stovky druhů ptáků. Ještěrky a žáby samozřejmě stejně tak.

3. místo: Sahara – více než 9 milionů km2

Poušť, kterou by asi většina lidí označila jako největší na světě. A je pravda, že se neustále rozšiřuje a za pár generací může být ještě o poznání větší. Sahara se rozprostírá na severu Afriky, zaujímá velkou část rozlohy Alžírska, Čadu, Libye nebo Mauritánie a Tuniska.

Název není žádná věda, pochází z arabštiny a znamená prostě „poušť“. V některých částech Sahary neprší i pár let, ale najdeme zde i pár slaných jezer (šotů), jako jsou třeba Djerid nebo Melrhir. Na zdejší podmínky si zvyklí jen Berbeři a Tuaregové, dají se zde za jistých podmínek – v oázách – pěstovat datle nebo různé obilniny. Oblast je samozřejmě hodně bohatá na ropu nebo nerostné suroviny obecně, žijí tu gepardi a štíři nebo velbloudi, kteří přijdou vhod hlavně místním původním obyvatelům.