JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 největších pouští na světě

2. místo: Arktida – 13.985 milionů km2

Polární tundra, velmi mrzké srážky, tisíce Eskymáků, kteří se jako jediní jsou schopni přizpůsobit nepříjemnému podnebí. Arktida je technicky druhou největší pouští planety, když jen o málo zaostává za Antarktidou. Není zdaleka tak pustá a mrtvá, v ledu je život a zdejší moře také nejsou úplně bez obyvatel.

Mořský led je tu už skoro padesát milionů let, zvláště v posledních sezonách jej však hodně ubývá a dá se předpokládat, že se začátkem dalšího století dokonce roztaje úplně. Těží se zde ropa a oblasti jsou rozparcelované mezi různé země – Sibiř patří Rusku, Špicberky Norům, Grónsko spadá pod Dánsko a Yukon je kanadský.

1. místo: Antarktida – 14 milionů km2

Nikdo zde nežije, maximálně pár vědců, kteří jsou zde pracovně a poměrně krátce. Vlivem mezinárodních dohod se tu nesmí ještě alespoň jednu generaci těžit nerosty a nedá se očekávat, že Jižní pól někdy ve velkém odhalí svá tajemství. 14 milionů kilometrů čtverečních nabídne velmi drsné podmínky, i když tu ještě před pár miliony lety byl jeden velký les.

Tuto polární poušť prozkoumal norský objevitel Roald Amundsen, najdeme tu i sopku zvanou Mount Erebus. Ruská výzkumná stanice tu naměřila teplotu skoro devadesát stupňů Celsia pod bodem mrazu, což je také takové malé NEJ. Ledovec a nic než ledovec – a proč vlastně mluvíme o pouští? Třeba proto, že geografický střed Antarktidy je abnormálně vyschlý a spadne tu maximálně pár milimetrů srážek ročně.