10 největších států USA podle rozlohy

8. místo: Colorado, 269 601 km2

Osmý největší stát USA, jehož centrem a současně největším městem je Denver. Pět a půl milionu lidí, jedno z ohnisek slavné zlaté horečky, na americké poměry poměrně dost liberální stát. Důležitá města? Lyžařský Aspen s pouhými pěti tisíci lidmi a pořádnou porcí sjezdovek, Colorado Springs, Aurora nebo historické Fort Collins.

Většinou zde žijí Američané s původem v evropských zemích, Hispánci pak tvoří zhruba pětinu populace. Relativně početné jsou i menšiny Asiatů a původních domorodých obyvatel amerického kontinentu. Pokud jde o náboženství, dvě třetiny obyvatel Colorada jsou křesťané, ale zhruba pětina se řadí mezi ateisty, což je v USA poměrně nezvyklé.

V Coloradu se hraje špičkový hokej a odehrává se tu také populární kreslený seriál South Park, jenž už se vysílá více než dvacet sezon. Najdete tu hory, ledovce i prérie a dešťových srážek je minimum. Takže co si pro návštěvu víc přát, že?

7. místo: Nevada, 286 380 km2

K USA se přidala Nevada jako šestatřicátý stát již v roce 1864, žijí zde tři miliony lidí – valná většina si jako své sídlo zvolila proslulé Las Vegas, i když politickým centrem regionu je Carson City. Průměrná nadmořská výška skoro 1700 metrů, to o něčem svědčí – nadýcháte se tu skutečně horského vzduchu.

Neznamená to však, že teploty venku jsou horské teploty, jaké známe od nás. Průměrně se zde i v zimě drží spíše nad nulou a to jen v prosinci a lednu. Byť původní název pochází ze španělštiny a znamená „sněžná pláň“, není to zdaleka tak horké…

Nevada proslula hlavně jako naleziště zlatých valounků, už před sto padesáti lety sem cestovala řada dobrodruhů s cílem rychle zbohatnout. Ráj hazardu a zábavy nabídne také hory, pouště i pastviny, najdete tu pár nejsušších míst v rámci celých Spojených států. Mohavská poušť, v níž žijí kojoti a pumy, skrývá také pár polozapomenutých měst. Využívá ji pro své účely také NASA.

Stránky: 1 2 3 4 5