JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 největších států USA podle rozlohy

4. místo: Montana, 380 831 km2

Hlavní město Helena, asi milion obyvatel a hory všude kolem. O Montaně slyšel snad každý fanoušek kovbojek, k USA se přičlenila jako 41. stát v řadě již na sklonku devatenáctého věku (1889). Název regionu pochází ze španělštiny a značí „hory“, což je docela trefné – objevitelé španělské koruny ostatně označovali celou oblast za hornatou.

Montana přímo sousedí s Kanadou, našli byste zde pramen Missouri a částečně se tu rozprostírá i slavný národní park Yellowstone. Podle HDP a příjmu na hlavu je to poměrně chudý kraj (dokonce takřka na chvostu žebříčku v rámci USA), ale nádherná příroda to určitě vynahradí.

Ostatně, turistický ruch tvoří každý třetí vydělaný dolar ve státě. Dominantní je zde evangelické vyznání, prakticky zde nežijí Afroameričané ani přistěhovalci z Asie, stejně jako Hispánci.

Podíl Američanů s původem v Evropě je dokonce skoro na devadesáti procentech. V Montaně se odehrála památná bitva u Little Bighornu, kdysi se zde pásla stáda milionů bizonů. Čtyřiačtyřicátá nejlidnatější země USA má také obrovské zásoby zlata a ropy, nejcennější olympijský kov se tu těží už více než sto let, podobně jako v sousedních státech.

3. místo: Kalifornie, 423 972 km2

Třetí největší stát USA se rozprostírá u pacifického pobřeží. Čtyřicet milionů obyvatel, početná menšina Hispánců (zhruba 30 %) a Číňanů (asi 3 %), V rámci USA má za sebou dlouhou historii, kromě toho, že je jasně nejlidnatějším státem, se připojila k Unii v roce 1850 (jako 31. stát v pořadí).

Hlavním městem je Sacramento, kde nežije ani půl milionu lidí – ale největším je samozřejmě Los Angeles se čtyřmi miliony obyvatel (bez přilehlých oblastí). Mezi další velká města patří legendární San Francisco, ale také San José. Žije to tu filmem (ano, právě zde je ten skvělý Hollywood), v polovině devatenáctého století zase byla velkým hitem Zlatá horečka.

Velmi teplé podnebí, relativně častá zemětřesení a vlivem sucha také požáry, i to je bohužel zapsáno v historii Kalifornie. Kromě toho, že tu žije nejvíce Američanů, je kalifornské HDP hned sedminou ekonomiky USA. Drtivá většina lidí žije ve městech (až 95 %), katolická víra jasně dominuje i díky latinskoamerické menšině.

Symbolem Kalifornie je Golden Gate Bridge v San Franciscu, přírodní krásy reprezentuje třeba takový národní park Yosemite, kam každoročně zavítají skoro čtyři miliony návštěvníků.