10 největších států USA podle rozlohy

2. místo: Texas, 695 662 km2

Tento stát se připojil k Unii poměrně brzy, a sice už v roce 1845, vyjma krátké epizody občanské války. Někdejší španělské kolonie, ve které má dodnes velký vliv latinskoamerická kultura, má celkově nízké daně (dokonce nejnižší v USA) a rychle rostoucí HDP.

Třetina obyvatel má hispánský nebo latinskoamerický původ, asi dvanáct procent Texasanů jsou Afroameričané. Hlavním městem je Austin se zhruba 900 tisíci obyvateli, ale nejlidnatějším je Houston, kde žije na dva miliony lidí. Mezi další významné lokality lze zařadit Dallas (1,3 milionu) nebo El Paso (700 tisíc).

Jeden z nejjižněji položených států USA má 28 milionů obyvatel (takže i v počtu obyvatel drží stříbrnou příčku). Protéká tudy slavná řeka Rio Grande, mnozí určitě znají i Colorado nebo Red River. V Texasu je i česká stopa, nedaleko města Waco sídlí mnoho dřívějších Valachů.

Konzervativně laděný stát má evangelickou většinu, dvě třetiny lidí žijí ve městech. Jižanské vlivy tu reprezentuje i hudba, vzpomeňme přeci slávu Nashvillu. Letišť je tu přímo požehnaně, kvůli mimořádné rozloze je tu i hustá síť dálnic. Texas je hlavním americkým pěstitelem bavlny a těží se tu také ropa. Je větší než řada evropských zemí, včetně Francie nebo Německa.

1. místo: Aljaška, 1 723 337 km2

Dlouhou dobu nepatřila „nikomu“, snad jen Inuitům a věčnému ledu. Na začátku osmnáctého století tuto oblast začali prozkoumávat ruští dobrodruzi, aby si pak car Aljašku přidružil ke své rozlehlé říši. Rusko si ale s touto širou ledovou plání nevědělo rady, byla daleko od větších měst a nebezpečí skýtala naopak blízkost Kanady a USA. I proto se na jaře 1867 dostala Aljaška za sedm a čtvrt milionu dolarů pod americkou správu, kde je dodnes. V roce 1959 se stala 49. státem federace.

Hlavním městem Aljašky je Juneau, žije zde jen třicet tisíc obyvatel, když celý stát má zhruba tři čtvrtě milionu lidí. Mohou za to nejen nevlídné klimatické podmínky, na severu už dokonce přímo polární. Menší část z toho žije na venkově, najdete tu kromě amerických občanů i několik tisíc Rusů, Eskymáky a indiány, kteří tvoří asi sedminu populace.

Třetina lidí na Aljašce je mladší dvaceti let, dominuje tu protestantská víra, ale najdete zde i pravoslavný kostel, odkazující na staré dějiny. Největším městem je Anchorage (zhruba 300 tisíc obyvatel), z dalších zde zmínit Fairbanks, Ketchikan nebo Sitka.

Stránky: 1 2 3 4 5