Desítka zajímavých faktů ze světa alkoholu

2. místo: Vlastní tělo jako pivovar

Lidé si zpravidla úroveň alkoholu v krvi způsobují vlastním přičiněním, ale existují i výjimky. Jednou takovou je například Matthew Hogg, který trpí velmi vzácným auto-brewery syndromem. Jeho nemoc by se dala do češtiny přeložit také jako syndrom vlastního pivovaru.

Problém spočívá v tom, že trpí přemnožením kvasinek v tenkém střevě a ty následně produkují stoprocentní alkohol, který se mu dostává rovnou do krve. Vše se ještě zhoršuje konzumací potravin s cukrem nebo škrobem. Nemocní tedy musí držet přísnou dietu, ale ani ta jejich problémy neumí vyřešit a žádné účinné léky zatím neexistují.

1. místo: Nejsilnější alkohol

V tomto seznamu jsme se už podívali na nejsilnější pivo, které obsahuje více alkoholu než většina lihovin nejrůznějších druhů. Pivo Brewmeister Snake Venom se může pochlubit 67.5 procenty alkoholu, ale i to je proti těm nejsilnějším nápojům takový čajíček.

Ty nejextrémnější jsou téměř stoprocentní a tedy prakticky nepoživatelné. Například společnost Luxco z amerického St. Louis má ve své nabídce neskutečně silný Everclear s obsahem alkoholu 95 procent. Není tedy divu, že v některých státech je tento produkt zakázáno prodávat. Zpravidla se nepije v čisté stavu, ale ředí se limonádou, energy drinkem nebo přidává do míchaných nápojů a podobně. Existuje také slabší Everclear se 75 procenty.

Everclear získal vzhledem ke svým vlastnostem takovou slávu, že o něm čas od času vznikají také písně a odkazy na něj se objevují i v dalších formách umění. Podobný produkt vzniká také na evropské půdě a to polský Spirytus s až 96 procenty alkoholu.

Stránky: 1 2 3 4 5