JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

New York: Desítka nejznámějších turistických míst

Historie New Yorku se začala psát roku 1624, kdy si Nizozemci na území Manhattanu začaly budovat své koloniální město. To roku 1664 dobili Angličané a své nové území přejmenovali z Nieuw Amsterdam na New York. I díky své poloze město rostlo rychlým tempem. V letech 1785 až 1790 plnilo i úlohu hlavního města Spojených států a od roku 1790 drží pozici největšího města USA. Postupně vzniklo mnoho zajímavých staveb a míst, které se staly symboly celé země a dnes do New Yorku lákají turisty z celého světa. Těch v roce 2013 přijelo rekordních 53 milionů a tady je výběr deseti velmi zajímavých míst, která by neměl vynechat žádný návštěvník New Yorku.

10. místo: Rockefeller Center


Chcete zažít Rockefeller Center na vlastní kůži? Zajímavé zájezdy do New Yorku zde

Jedno z hojně navštěvovaných newyorských míst je komplex budov Rockefeller Center ve středu Midtown Manhattanu mezi ulicemi 5. Avenue a 7. Avenue, který nechala postavit vlivná rodina Rockefellerů, když jeho stavba započala ještě za života pravděpodobně nejbohatšího muže historie Johna D. Rockefellera.

Počátky budování sahají do roku 1928 a vše bylo dokončeno o 11 let později. Rockefeller Center je po dlouhá desetiletí největší komplex budov na světě v soukromém vlastnictví. V centru sídlí například Radio City Music Hall s největším sálem pro divadelní nebo hudební představení na světě, dále zde sídlí i televizní stanice NBC. Velmi navštěvovaná je vyhlídka Top of the Rock, ze které je možné vidět celý Manhattan na jihu a známý Central Park na severu. Velmi atraktivní jsou také zahrady Channel Gardens, kde je každou zimu zřízeno známé veřejné kluziště. A během vánočních svátků je v této části Rockefeller Center největší vánoční strom v USA.

9. místo: Central Park


New York jako zajímavé místo pro dovolenou? Podívejte se na nabídku zájezdů

Central Park nabízí ideální možnost odpočinku od shonu velkoměsta a to už více než 150 let. Největší městský park v USA (4 km x 0.8 km) byl na Manhattanu otevřen roku 1859 a o čtyři roky později už byl prohlášen národní historickou památkou. V době svého otevření byl úplně prvním uměle vytvořeným parkem na území Spojených států a v podstatě ihned si získal přízeň obyvatel ze svého okolí.

Central Park nabízí široké možnosti využití pro různé sporty nebo odpočinek. Atraktivní je například menší zoologická zahrada Central Park Zoo a tradičně se zde během roku pořádá mnoho zajímavých akcí. I díky svému umístění v největším městě USA se Central Park může těšit titulu nejnavštěvovanější městský park ve Spojených státech, když ho každoročně navštíví asi 35 milionů lidí ať už turistů nebo místních.