JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejlepších míst na dovolenou v Africe

4. místo: Luxor


Poznejte egyptské památky. Tisíce výhodných zájezdů pro každého.

A zpět mezi faraony. Půlmilionové město, které je od Káhiry 800 kilometrů daleko, dalo život původní egyptské civilizaci. Luxoru se dříve říkalo také Veset (podle Řeků zase Théby), byl centrem uctívání boha Amona a o chrámu v Karnaku nebo Luxorském chrámu se sochou Ramesse II. slyšel jistě v dějepisu každý.

Údolí králů nebo královen je jednou z nejvyhledávanějších egyptských památek starověku. Za vše jistě hovoří fakt, že ekonomika města je přímo provázaná s turistickým ruchem, každoročně sem zavítají statisíce zájemců o historii. Nakonec, cizinci je milovali už za dávných časů, mělo symboliku jako Konstantinopol, Řím nebo třeba Isfahán.

3. místo: Viktoriiny vodopády


Poznejte kouzla Afriky na vlastní kůži. Nabídky zajímavých dovolených zde.

Kraj, který si oblíbili Emil Holub i David Livingstone, výška přes sto metrů na řece Zambezi, šířka na 1800 metrů, to je skutečně úctyhodné dílo přírody. Místní domorodci mu říkali Mosi oa Tunya, průměrný průtok 1400 metrů krychlových za sekundu je pro české vodní toky většinou hodně těžko představitelný.

Viktoriiny vodopády, pojmenované samozřejmě podle slavné britské panovnice, se rozprostírají mezi dvěma dnešními státy – Zambie a Zimbabwe. V řece žije na čtyřicet druhů ryb a kolem na osmdesát živočišných druhů, nechybí černý orel nebo orel jasnohlasý, živící se hlavně právě rybami.