JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejšílenějších výkonů z oblasti extrémních sportů

8. místo: Rekordní skok do vody

Skoky do vody se bezpochyby řadí k oblíbenějším aktivitám milovníků adrenalinu. Na rozdíl od některých jiných extrémních sportů se jedná o prakticky finančně nenáročnou aktivitu, která klade důraz v podstatě pouze na odvahu skokana. Každý si tak může skočit přesně takový skok, na jaký si troufne.

Ti nejlepší a nejodvážnější světoví skokani závodí v prestižní sérii Red Bull Cliff Diving, ve které se do vody vrhají z výšek okolo 27 metrů. Závodníci zde do vody skáčou z různých útesů, mostů nebo dalších podobných a zajímavých míst. K nejlepším v tomto oboru se řadí také Čech Michal Navrátil.

Běžnému smrtelníkovi se to může zdát neuvěřitelné, ale najdou se i takoví, kterým jsou skoky z téměř 30 metrů málo. Už od 80. let se rekordní skoky pohybují nad hranicí 50 metrů. A od loňska tento rekord padl hned dvakrát. Poprvé Laso Schaller ve Švýcarsku skočil 4. srpna 2015 ze skály ve výšce 58.8 metru.

To následně o rok později 7. září překonal Shiloh Shahan na Havaji, kde skočil z vodopádu o výšce rovných 200 stop a tedy necelých 61 metrů. Ale v jeho případě jsou dostupné i informace, které říkají, že útes byl o něco menší, čili rekord je možná pořád v držení brazilsko-švýrarského skokana.

7. místo: Robbie Maddison: Skok na lyžařském skokanském můstku

Australský legendární freestyle motokrosař Robbie Maddison se do historie extrémních sportů zapsal tak tučným písmem jako málokdo. Během své kariéry sbíral úspěchy na těch nejlepších závodech světa, když jeho umění mohli už několikrát obdivovat také diváci v Praze při jedné z nejtradičnějších akcí svého druhu FMX Gladiator Games.

Kromě závodů Robbie čas od času šokuje nějakým jednorázovým neuvěřitelným výkonem. Do dnešních dní tedy dokázal předvést například nejdelší skok na motorce, vyskočit na kopii Vítězného oblouku v Las Vegas a poté seskočit dolů, přeskočit přes Korintský průplav v Řecku, skočit backflip přes londýnský Tower Bridge, jezdit po mořských vlnách na speciálně opravené motorce a nebo také seskočit ze skokanského lyžařského můstku.

Z tohoto výčtu je tedy jasné, že sám Robbie by mohl zaplnit velkou část žebříčku nejšílenějších výkonů. I když je to těžké určit, tak za nejvíce dechberoucí by jsme mohli označit právě skok v olympijském parku v utahském Park City. Tento let měřil 114 metrů na délku a výškový rozdíl mezi odrazem a dopadem byl 56 metrů, což je nový světový rekord.