JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejšílenějších výkonů z oblasti extrémních sportů

6. místo: Philippe Petit: Procházka mezi newyorskými dvojčaty

Provazochodectví je jedna z těch aktivit přitahující lidskou pozornost po mnoho generací. V podstatě každý cirkus má nějakého toho artistu, který předvádí svou rovnováhu pod střechou šapitó. A některé formy tohoto sportu jsou zábavou pro spoustu lidí z celého světa.

Začátečníci si své schopnosti zpravidla trénují s jištěním na přijatelných menších výškách. Ale ti nejlepší se nezaleknou ani mezer mezi velkými skálami nebo mrakodrapy. A samozřejmě řada z nich má takovou sebedůvěru, že se své pokusy absolvuje bez jištění.

Zvolit ten nejextrémnější výkon je tedy poměrně těžký úkol, ale k těm nejznámějším se jistě řadí Philippe Petit, který v roce 1974 přešel mezi newyorskými dvojčaty. To vše bez jištění a hlavně také bez povolení. Čili ihned po dokončení svého pokusu byl zatčen. Lano dlouhé 43 metrů Philippe přešel celkem osmkrát a dole na ulici jej podle odhadů sledovalo zhruba 100 tisíc lidí.

5. místo: Herbert Nitsch: Největší ponor na nádech

Potopit se pod hladinu a sledovat dno si vyzkoušel snad každý, kdo někdy vyrazil k moři. Ovšem velká část lidí se dokáže dostat do hloubky několika metrů a zastaví je velký tlak v uších a jestli ne to, tak brzy poté velmi často dojdou na své limity s dechem.

Takovéto potápění na nádech může být zajímavým zpříjemněním dovolené a když člověk nějak nepřeceňuje své síly, tak by nemělo být nějak nebezpečné. Ovšem existují i lidé, kteří se podobným stylem dokážou dostat do neuvěřitelných hloubek.

Jejich sport je označován jako freediving a k jeho největším legendám se řadí rakouský freediver Herbert Nitsch. Ten zatím dokázal nastavit 33 světových rekordů v nejrůznějších kategoriích. A v tomto výčtu mu samozřejmě nechybí ani největší hloubka, do které se kdy člověk na jeden nádech potopil. Zdá se až neuvěřitelné, že v roce 2012 tento rekord nastavil na 253 metrů.