JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejšílenějších výkonů z oblasti extrémních sportů

4. místo: Josh Sheehan: Triple backflip

Freestyle motokros se už dlouhá léta řadí k těm nejatraktivnějším a také nejnebezpečnějším extrémním sportům. Vše začalo už někdy v 90. letech minulého století na dnešní poměry jednoduššími triky a například takové salto byla absolutně nemyslitelná věc.

Pokusy o backflip započaly někdy začátkem tisíciletí, když průkopníkem v tom byl například manžel slavné zpěvačky Pink Carey Hart. To ovšem jezdcům nestačilo a začali do salta přidávat různé kombinace a roku 2006 přišel další velký posun hranic možného, když legenda extrémních sportů Travis Pastrana na závodech X Games předvedl bezchybné dvojité salto. Obtížnost a nebezpečnost tohoto skoku nejlépe ilustruje fakt, že za 10 let tento skok v závodě skočili pouze další tři jezdci.

A právě jeden z nich Australan Josh Sheehan se koncem dubna 2015 rozhodl v tomto ohledu posunout hranice na ještě extrémnější úroveň a skočit trojité salto. Šampion nejprestižnější světové série Red Bull X Fighters z roku 2014 se na tento výkon připravoval několik měsíců.

3. místo: Gregg Duffy: Double frontflip

Určit, který výkon je tím nejextrémnějším je velmi složité, jelikož u každé položky v tomto žebříčku stačil sebemenší chyba a dopady mohly být fatální. A podobně tomu je i u tohoto kousku, který na motorce během letošního premiérové ročníku Nitro World Games předvedl americký jezdec Gregg Duffy.

Pro Gregga se jednalo o jeho vůbec první závod v životě, ale to mu nebránilo v tom, aby měl nachystaný skok, který ještě nikdo před ním nedokázal. A to velmi nebezpečný double frontflip a tedy dvojité salto vpřed.

V minulosti se o tento skok se kromě něj neúspěšně pokusili pouze dva jezdci a to Paris Rosen a Bruce Cook. První jmenovaný u sebe doma v tréninku a druhý při něm těžce havaroval na show Nitro Circus Live a důsledkem toho ochrnul od pasu dolů.

Gregg Duffy tedy měl možnost posunout hranice extrémních sportů, což se mu nakonec podařilo a soutěž o nejlepší trik samozřejmě vyhrál. Závod ve kterém tento skok skočil by bylo obecně možné nazvat tím nejšílenějším vůbec. Nikdy předtím se totiž nezávodilo na tak velkých skokáncích a neskákaly takové triky. Jeho soupeři například zvládli kombinace se saltem dopředu nebo Josh Sheehan zde předvedl kombinace do dvojitého salta.