JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejšílenějších výkonů z oblasti extrémních sportů

2. místo: Uli Emanuele: Wingsuitový průlet skálou

Létání na wingsuitech může být rozhodně jedna z těch nejnebezpečnějších aktivit vůbec. Vše záleží na tom, jak se dotyčný parašutista ke skokům ve speciálním obleku postaví. Samozřejmě při výskoku z dostatečné výšky z letadla si je možné užívat plachtění a následně si otevřít padák bez nějakého výrazného zvyšování rizika.

Ovšem existují i tací, kteří se nespokojí s poletováním ve výšce a vyhledávají různé extrémní situace. Skáče se tedy také z různých skal nebo dělají těsné průlety nad terénem, což už jsou velmi nebezpečné činnosti, které nedovolují žádnou chybu, jinak mohou skončit vážnými zraněními nebo i smrtí.

Youtube je plné videí zobrazující takovéto riskantní situace. Pravděpodobně nejšílenější nápad v tomto ohledu zrealizoval italský skokan Uli Emanuele, který proletěl průrvou ve skále o průměru nejvíce asi dva metry a šedesát až sedmdesát centimetrů. Samotný Uli je bohužel příkladem toho, že tento sport je velký risk se životem, jelikož 17. srpna 2016 zemřel při natáčení svého dalšího videa poté, co ve švýcarských Alpách narazil do skály.

1. místo: Luke Aikins: Skok bez padáku

Nejspíše každého při pohledu na skoky padákem z letadla napadlo, jaké je riziko, že se padák neotevře. Pro tento případ sebou parašutisté mají také záložní padák, ale už se našlo i pár jedinců, kteří z letadla vyskočili úmyslně naprosto bez padáku a nedělali to jako zamýšlenou sebevraždu.

Na youtube je možné najít několik takových videí, kdy nějaký odvážlivec skáče bez padáku na zádech a věří svým parťákům s padáky, kteří jej mají zachytit a následně s ním přistát. Takový skok při natáčení třetího dílu Jackass předvedl Scott Plamer a také to bylo k vidění v seriálu Nitro Circus, kde to udělal Travis Pastrana.

Ovšem jsou i lidé, kteří dovedou už tento neuvěřitelně nebezpečný nápad posunout na ještě extrémnější úroveň. Americký skydiver Luke Aikins letošní červenec ukončil tak, že vyskočil z letadla ve výšce 7 620 metrů bez padáku s tím, že jej nikdo ve vzduchu nezachytí. Jeho plánem totiž bylo se trefit do sítě o rozměrech 30×30 metrů. Stal se tak úplně prvním člověkem na světě, který se o něco takového pokusil a také to úspěšně provedl.