10 nejstarších stále fungujících aerolinek

8. místo: Tajik Air, v provozu od 3. září 1924


Nejdříve založena jako divize Aeroflotu v Tádžické svazové republice, nezávislá firma nezávislého státu je na mapě až od roku 1991. První let se uskutečnil na stroji Junkers F.23 „jen“ z Buchary do Dušanbe. Tajik Air nabídne tradiční národní barvy, červenou a zelenou.

Dnes má flotilu čítající čtrnáct strojů (nechybí Antonovy i Boeingy) a létá do devatenácti destinací z hlavního města Dušanbe, kde také sídlí. Kam se konkrétně létá? Zejména indické Dillí, Teherán, Almaty, Moskva a Petrohrad. Vlastníkem těchto aerolinií je dnes stát.

7. místo: Delta Air Lines, v provozu od 30. května 1924


Nejstarší fungující americké aerolinie, Delta Air Lines, dnes létají z Atlanty, Detroitu, Los Angeles, New Yorku i Seattlu. Flotila čítá skoro devět stovek strojů, létá se do více než tří stovek různých destinací, a to doslova po celém světě. Ředitelství bychom hledali v Atlantě ve státě Georgia.

I přes příjem ve výši 41 miliard amerických dolarů je v pořadí velkých amerických společností až na 75. příčce, velice daleko za firmami jako Walmart, Apple nebo General Motors. Zaměstnáno je zde na devadesát tisíc lidí, létá se zejména se značkami, které budí americkou národní pýchu – tedy Boeing a McDonnell Douglas, ale samozřejmě jsou tu také do jisté míry Airbusy.

Stránky: 1 2 3 4 5