10 nejstarších stále fungujících aerolinek

2. místo: Avianca, v provozu od 5. prosince 1919


Za založením této slavné jihoamerické společnosti stojí také německý kapitál, společnost se Avianca jmenuje teprve od roku 1940, dříve nesla název SCADTA, což je zkratka ze španělštiny, naznačující německou účast na firmě. Dnes Avianca obsluhuje na 173 letadel a létá do více než stovky různých destinací.

Velitelství je v Bogotě, dceřiné pobočky ale operují třeba v Argentině, Kostarice nebo Peru. Se společností se bohužel pojí i několik leteckých katastrof na konci osmdesátých a začátku devadesátých let. Například v listopadu 1989 bylo zabito všech 110 pasažérů při bombovém útoku.

Ten nařídil drogový boss Pablo Escobar, na palubě totiž měl být prezidentský kandidát Gaviria Trujillo. Měl, ale posléze se zjistilo, že v letadle nakonec neseděl.

1. místo: KLM, v provozu od 7. října 1919


Krátce po konci první světové války vznikla nizozemská společnost KLM Royal Dutch Airlines. Dnešní sídlo je v Amstelveenu, flotila čítá 120 strojů a létá se do takřka sto padesáti různých destinací. Oficiální barvou je královská modrá, zakladatel Albert Plesman by byl na dnešní výsledky určitě velmi pyšný.

Více než třicet tisíc zaměstnanců, to je na firmu z relativně malé země skvělý výsledek. Stejně jako příjmy, které dosahují úrovně deseti miliard euro. KLM se samozřejmě zabývá nejen přepravou osob, ale i nákladu a zboží, jinak by zisk nebyl tak vysoký. Za rok 2016 se s těmito aeroliniemi svezlo na 30 milionů pasažérů.

Stránky: 1 2 3 4 5