JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 největších států na světě

8. místo: Argentina, 2.78 milionu km2


Republika, která má za sebou více než dvě staletí moderní historie, v červenci 1816 totiž vyhlásila nezávislost na Španělsku. Argentina však i nadále nese odkaz Hispánie v podobě římskokatolického vyznání a španělštiny. Platí se zde pesem, název je odvozen od latinského výrazu pro stříbro, které se tu v minulosti těžilo v míře větší než velké.

Největší města? Buenos Aires, které je současně hlavním centrem země, ale také La Plata nebo Santa Fe (neplést s americkou variantou). Argentina žije zejména fotbalem, ale také tancem tango, který doslova pohltil celý svět. Z Argentiny pochází i nynější papež František.

7. místo: Indie, 3.29 milionu km2


Druhá nejlidnatější, ale až sedmá největší země světa má za sebou hodně – Indie se může pochlubit doložitelnou historií sahající nejméně pět tisíc let nazpět. Mluví se zde hlavně hindsky, ale díky koloniální minulosti určitě nelze nevzpomenout angličtinu. Moderní Indie vyhlásila nezávislost na Velké Británii v roce 1947.

Dnes jde o parlamentní republiku, kde se platí rupií a žijí zde pospolu příslušníci různých kultur. Kari koření a zejména vegetariánsky orientovaná kuchyně, slavný politik Mahátma Gándhí, společenské kasty a Tádž Mahal, který zná celý svět. Hlavním městem Indie je Nové Dillí, ale určitě znáte i Bombaj nebo „původní“ Dillí.