JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 největších států na světě

4. místo: Čína, 9.6 milionu km2


Nejlidnatější země světa je v rozloze až čtvrtá, její historie se počítá na tisíce let. Čínskou lidovou republikou se nazývá po vítězství Mao Ce-Tunga v občanské válce v roce 1949. Komunistická doktrína zde oficiálně zůstává dodnes, ačkoliv byla vláda nucena uskutečnit řadu reforem, které ji katapultovaly mezi světové supervelmoci. Platí se zde jüanem, hlavním městem je Peking, ale tím nejlidnatějším Šanghaj.

Kromě Číňanů (etnikum zvané také jako Chanové) tu žijí i početné menšiny Ujgurů, Tibeťanů, Mongolů a další. Čína má za sebou bohatou historii, jíž připomínají císařské paláce v Zakázaném městě, Terakotová armáda nebo Velká čínská zeď na severu země. Sousedí totiž se čtrnácti zeměmi a její historie je přímo plná vpádů Mongolů, Hunů nebo dalších velkých armád. Říše středu se však ubránila a hraje důležitou roli i v dnešní globální politice.

3. místo: USA, 9.83 milionu km2


Stát, jehož historie je poměrně mladá – alespoň oproti evropským velmocím. Začala se totiž psát čtvrtého července roku 1776, kdy USA vyhlašuje nezávislost na Velké Británii. Hlavním městem je Washington, D. C., ale mezi největší města USA a současně i světa se řadí New York, Los Angeles nebo třeba Chicago.

Země sestává z celkem padesátky států, které mají různorodé zákony a normy. Platí se dolarem, klasickou zelenou bankovku zná jistě každý. Úředním jazykem je alespoň formálně angličtina, ale díky početné hispánské menšině se stejně tak dobře na mnoha místech uplatňuje i španělština, do malé míry také původní indiánské jazyky.

Federativní prezidentská republika si v předminulém století prožila krutou občanskou válku, účastnila se i obou světových válek v Evropě a v dnešní době jde o supervelmoc číslo jedna. USA vybudovali do značné míry němečtí a irští přistěhovalci z Evropy, velký podíl mají ale také italští nebo mexičtí Američané a Afroameričané. Většina obyvatel je protestantského vyznání, křesťanství má podobně jako v Rusku nebo Kanadě jasnou většinu.