JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 největších států na světě

6. místo: Austrálie, 7.7 milionu km2


Angličtina je úřední řečí, Anglie byla dlouho koloniálním pánem. Vlastně, Austrálie za sebou nemá moc pěknou minulost, byla dříve spíše trestaneckou kolonií. Dnes jde však o moderní stát, jehož název se poprvé použil v roce 1625. Nezávislost na Britech vyhlásila Austrálie v roce 1901, formálně je však stále konstituční monarchií pod vládou Alžběty II., kterou zde zastupuje guvernér.

V Austrálii se platí dolary, jejími symboly jsou ježura, koala nebo klokan, o Velkém bariérovém útesu jste už určitě také slyšeli. Hlavním městem je Canberra, ale celý svět zná díky letní olympiádě v roce 2000 hlavně Sydney. Dalším důležitým centrem velkého ostrova je například Melbourne.

5. místo: Brazílie, 8.5 milionu km2


Amazonský prales, nekonečné kávové plantáže, fotbal a nic než fotbal, národní barvy žlutá a zelená. Brazílie v sobě nese odkaz starobylých indiánských kultur, stejně jako dědictví portugalských kolonistů. Jako stát vznikla v roce 1822, kdy formálně vyhlásila nezávislost právě na Portugalcích.

Valná většina obyvatel je římskokatolického vyznání, jde o prezidentskou republiku, kde se platí měnou zvanou real. Hlavním městem je Brasília, ale Rio de Janeiro a Sao Paulo jsou určitě o poznání slavnější.