JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 největších států na světě

2. místo: Kanada, 9.99 milionu km2


Kolébka hokeje, která se tradičně dělí na anglofonní a frankofonní část, což souvisí ještě s Americkou válkou o nezávislost. Největším městem je sice Toronto, ale všechna důležitá rozhodnutí se odehrávají v hlavním městě Ottawě. Sportovní fanoušci by nám neodpustili nezmínit Montreal a Vancouver. Formální hlavou státu je britská královna Alžběta II., ale Kanada má samozřejmě svůj parlament, guvernéra a premiéra.

Hranice s USA není prakticky odjakživa vojensky střežena, obě země spolu úzce spolupracují. Hustota osídlení nepůsobí zrovna povzbudivě pro lidi, kteří mají rádi kolem sebe velké hloučky – jen 3,26 obyvatele na kilometr čtvereční je světovým rekordem. Podstatnou část Kanady ale tvoří pusté skalnaté pláně obklopené ledovci a nebojte, jsou tu i velká města se vším, co k tomu patří.

1. místo: Rusko, 17.1 milionu km2


Car, vodka, kaviár, sibiřská příroda, pohnutá historie spojená s několika krutými válkami. První zmínky o ruském státu pochází z doby Kyjevské Rusi, dnešní Rusko je nástupnickým státem carského impéria a SSSR. Platí se zde rubly, úředním jazykem je pak světově nejrozšířenější ze slovanských dialektů, tedy ruština. Menšiny tvoří například Tataři a občané někdejších bývalých svazových republik Sovětského svazu.

Mezi města, která by neměl vynechat žádný vášnivý turista, určitě patří Petrohrad a Moskva (která je centrem všeho dění), pro dobrodruhy je tu třeba Vladivostok a jízda Transsibiřskou magistrálou. Počítejte s velkými teplotními výkyvy, na Sibiři byly dokonce naměřeny teploty okolo -70 stupňů celsia a naopak v létě jsou zde místa, kde může být klidně i 40 ve stínu.