JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejvyšších vodopádů na světě

Vodopády jsou jedny z těch nejvíce pozoruhodných divů přírody. Nalezneme i takové, které se díky svým dechberoucím parametrům a atmosféře těší velkému zájmu turistů z celého světa. Není snad nikdo, kdo by neslyšel a nechtěl na vlastní oči spatřit Niagarské vodopády. Ty jsou sice asi nejznámější, ale nejsou ani zdaleka ty nejvyšší.

10. místo: Browne Falls, Nový Zéland

Putování po desítce nejvyšších vodopádů světa zahajujeme na Novém Zélandu, konkrétně na jeho Jižním ostrově. Zde se může návštěvníkům naskytnout pohled na vodopád Browne Falls. Ten měří na výšku 836 metrů. Ale není to jediný velký vodopád v oblasti. Národní park Fiordland se může dále pochlubit například vodopádem Sutherland Falls o výšce 580 metrů, který byl dlouho považován za nejvyšší na Novém Zélandu.

Je velmi časté, že zajímavé divy přírody nesou jména svých objevitelů. A výjimkou není ani vodopád Browne Falls, který ve čtyřicátých letech objevil jeden z průkopníků letecké fotografie Victor Carlyle Browne. Stejné jméno tak nese i sousedící jezero Lake Browne, jež je zároveň i zdrojem vody pro tento vodopád.

9. místo: James Bruce Falls, Kanada

Devátý nejvyšší vodopád světa James Bruce Falls najdeme v hlubokých lesích kanadské provincie Britská Kolumbie. Díky své výšce 840 metrů je dokonce tím největším vodopádem na severoamerickém kontinentu. Určitou zajímavostí je, že voda padající z této výšky nepochází z žádné řeky.

Ale jedná se o výsledek tání sněhových polí a ve dvou paralelních proudech padá do řeky Loquilts Creek. Množství vody je závislé na počasí, když se obvykle stává, že jeden proud v létě prakticky vyschne. Voda z této řeky následně teče do blízkých menších a také pěkných vodopádů Chatterbox Falls.