10 nejvyšších vodopádů na světě

2. místo: Tugela Falls, Jihoafrická republika

Druhý (nebo možná dokonce první) největší vodopád na světě je možné spatřit v Dračích horách v provincii KwaZulu-Natal v Jihoafrické republice. Oficiálně byla jeho výška až do roku 2016 úctyhodných 948 metrů. Tehdy výprava českých geodetů pod vedením Martina Šíla provedla přeměření a stanovila novou výšku na 983.

Okolo skutečné hodnoty se tak vedou spory a uznávaná je spíše menší výška. Vodopád Tugela napájený stejnojmennou řekou se skládá celkem z pěti kaskád, když ten největší stupeň měří na výšku 411 metrů.

1. místo: Salto Ángel, Venezuela

Za ten největší vodopád na světě je považován Salto Ángel, která je k nalezení na venezuelské řece Churún, kde padá z hory Auyantepui, označované také jako Ďáblova hora. I díky jeho impozantnosti jeho okolí patří k těm nejcennějším částem národního parku Canaima.

Stejně jako u jiných velkých vodopádů, tak i proud vody v Salto Ángel se liší v závislosti na počasí. V období dešťů voda z něj zaplavuje i deštný prales pod ním. A naopak v suchých obdobích se voda klidně i vypaří ještě před tím, než dopadne k zemi. To znamená, že v těchto časech se zase odkryje zajímavý pohled hluboký prostor vyhloubený masami padající vody.

Stránky: 1 2 3 4 5