JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 velkých říší, které se zapsaly do historie

6. místo: Dynastie Ming

Dynastie Ming vládla v Číně v letech 1368 až 1644, když jejím zakladatelem a prvním císařem byl Chung-wu, který se narodil jako Ču Jüan-čang do rodiny chudého rolníka a roku 1352 se přidal k bojovníkům povstání rudých turbanů. Mezi povstalci si vybudoval čelní postavení, dokázal porazit ostatní povstalecké vůdce a také mongolská vojska dynastie Jüan a následně se roku 1368 prohlásil císařem Číny. V dalších letech dobyl celé čínské území. Vláda této dynastie napravila škody po velkých bojích z vlády dynastie Jüan a započala období prosperity.

Proběhl výrazný hospodářský a také kulturní rozvoj, když ty nejvýraznější změny prodělaly hlavně území v pobřežních regionech a jižních částech země. Právě v tomto období byla postavena jedna z nejznámějších staveb světa Velká čínská zeď. Začátek konce dynastie Ming bylo ničivé zemětřesení v lednu 1556, které zasáhlo sever Číny. Zahynulo zde přes 800 tisíc lidí a byl to jeden z důvodů velkého hospodářského útlumu, což způsobilo mnoho různých povstání. Toho využili Mandžuové, kteří roku 1644 vytvořili dynastii Čching, která vydržela až do roku 1912.

5. místo: Japonské císařství

Japonské císařství existovalo v letech 1868 až 1945 a v jejím čele stály císaři z dynastie Jamato, kteří vládnou Japonsku dodnes. Jedná se tak o nejdéle vládnoucí dynastii na světě, jelikož císaři tohoto rodu stojí v čele země vycházejícího slunce více než 1500 let. Japonská říše zahrnovala území dnešního Japonska, Tchaj-wanu, Kurilských ostrovů a později také Koreu. Po občanské válce Bošin v letech 1867 – 1868 byl zrušen vládnoucí šogunát Tokugawa a moci se opět uchopil císař z rodu Jamato.

Meidži nebo někdy také Mucuhito zavedl mnoho reforem a díky započal přerod Japonska v moderní velmoc. Po vítězstvích v první čínsko-japonské válce a rusko-japonské válce císařství získalo ostrovy Tchaj-wan, Sachalin a výsledek pomohl také k získání Korejského území v roce 1910. Poslední boje, kterých se Japonské císařství zúčastnilo byla druhá čínsko-japonská válka v letech 1937 až 1945, která se stala součástí 2. světové války a skončila kapitulací Japonska.