JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 velkých říší, které se zapsaly do historie

2. místo: Starověká Makedonie

Starověké makedonské království existovalo v letech 800 až 146 před Kristem a dnes je známé především díky jednomu z největších válečníků historie Alexandru Velikém. Vzestup z nevýznamného státu na velmoc začal ve 4. století př. n. l. Filip II. Makedonský a připravil skvělou pozici pro svého syna Alexandra. Za jeho vlády se stala nejmocnějším státem světa, když se Alexandr Veliký na svých výpravách dostal až do Persie a na indický subkontinent.

Mladý vládce zemřel roku 323 př. n. l. na nespecifikovanou nemoc nebo otravu v Babylóně jen měsíc přes 33. narozeninami a během svého života neprohrál v žádné bitvě. Po Alexandrově smrti se neobjevil dostatečně silný lídr a říše se začala drolit. Úplný konec Makedonie způsobily tři římsko-makedonské války.

1. místo: Římské impérium

Římské impérium patří mezi ty nejslavnější etapy římských dějin. Jedná se o jednu největších říší v evropských dějinách, když existovala v letech 7 př. n. l. až 395. a její jméno zavedl císař Octavianus Augustus. Ten se hodně soustředil na mír bez občanských válek a zabezpečování hranic svého impéria. Během jeho vlády Řím ekonomicky prosperoval a například nechal postavit nové silnice. Římskému impériu vládl také nechvalně známý Caligula jako třetí císař v pořadí a i přesto, že úřad zastával jen 4 roky, tak si stihl vybudovat pověst tyrana.

Za vrcholné období říše je považována doba, kdy vládli tzv. adoptivní císaři. To znamená, že aktuální vládce adoptoval syna s tím účelem, že z něj bude jeho nástupce. Takto to fungovalo v letech 96 až 192 a tento systém vygeneroval císaře jako byli Nerva, Traianus, Hadrianus, Antoninus Pius, Marcus Aurelius a Commodus. Období největšího blahobytu nastalo za vlády Antoniuse Piuse, to Marcus Aurelius se už musel potýkat s velkými problémy v podobě germánských a sarmatských kmenů, když boje s nimi byly velmi nákladné. Commodus bývá řazen k adoptivním císařům, ale byl synem Marca Aurelie. Po jeho zavraždění následovaly další občanské války a méně úspěšná období až se roku 395 Římské impérium rozdělilo na dvě části, východní a západní.