JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 velkých říší, které se zapsaly do historie

4. místo: Osmanská říše

Osmanská říše je někdy též nazývána jako Otomanská říše a na světě fungovala velmi dlouhou doby v letech 1299 až 1922. Jednalo se o velké území rozprostírající se na územích Balkánu, okolo Černého moře, Malé Asie, Blízkého a Středního východu a severní části Afriky. Ještě v polovině 19. století zde žilo přes 35 milionů převážně muslimských obyvatel, kterým vládli sultáni z dynastie Osmanů. Jedním z nejdůležitějších momentů bylo dobytí hlavního města Byzantské říše Konstinopole, což předznamenalo úplný konec kdysi vlivné říše.

Osmané nově získané území přejmenovali na Istanbul a udělali z něj nové hlavní město. Osmanská říše byla díky své geografické pozici spojnicí mezi Evropou a Asií. Její vliv klesal zejména po většinu 19. století, kdy se Osmanská říše drobila a také ve vojenských konfliktech se jí moc nedařilo. Vše vyvrcholilo 1. světovou válkou, kde se Osmanská říše přidala na stranu Německa a následné události vedly ke zrušení sultanátu v roce 1922 a poté vzniku Turecka.

3. místo: Achaimenovská říše

Achaimenovská říše je jedno z období často označovaném jako Perská říše, když toto je jeho první část. Jedná se o útvar, který existoval v letech 550 až 330 př. n. l., když se zformoval na místě médské, lýdské, babylónské a egyptské říše v jeden mocný celek a časem přibyla i další území. Zakladatelem říše byl jeden z největších dobyvatelů starověku Kýros II., který roli vládce zastával zhruba 3 desetiletí a za tuto dobu dokázal získat rozsáhlá území.

Po jeho smrti ve formování říše pokračoval také jeho syn Kambýsés II., kterému se podařilo získat egyptská území. Achaimenovská říše neměla hlavní město, ale jako takové administrativní centrum je považována Persepolis, velký význam si udržely také centra získaných oblastí jako třeba Babylón. Až do vzniku Makedonské říše neměli Peršane v Evropě a Asii přímou konkurenci, když prohráli až v bojích právě s Makedonci.