JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejlepších fotbalistů všech dob

Následující žebříček bylo hodně těžké namíchat, protože každý může mít jiný názor. Fotbal je totiž pro mnoho lidí v podstatě náboženství a každý v něm má ty své oblíbené modly. I tak je ale naše desítka určitě vyvážená, protože nabídne defenzivní štíty první třídy, mozkové trusty legendárních záloh a útočníky, kteří stříleli jednu branku za druhou. Pojďme si je proto trochu blíže představit.

10. místo: Paolo Maldini


Obrana v AC Milán a italském národním týmu nemusela mít strach, vedl ji totiž neohrožený kapitán Paolo Maldini. Celou kariéru (1978 až 2009) odehrál v jednom týmu, do kterého přišel už jako desetiletý. Paolo Cesare Maldini je pokračovatelem slavné generace, jeho otec Cesare se proslavil také jako mimořádně kvalitní bek. Dres číslo 3 už v Miláně visí v Síni slávy a nemůže jej oblékat nikdo další.

Legendární kapitán vybojoval s italskou reprezentací stříbro na světovém šampionátu v roce 1994, třikrát si připsal titul v Lize mistrů (plus dvakrát předtím v rámci PMEZ), za italský národní tým odkopal hned 126 utkání. S fotbalem skončil až na prahu čtyřicítky, podobně jako další členové věhlasné obrany AC Milán, které sbírala vavříny napříč fotbalovou Evropou…

9. místo: Michel Platini


Narodil se v roce 1955 a už v sedmnácti nakoukl do francouzské nejvyšší soutěže v dresu AS Nancy. Později přestoupil do Saint-Étienne, aby své nejlepší roky prožil v Juventusu Turín. Do Itálie odešel v roce 1982 a už jako kmenový hráč Staré dámy ovládl evropský šampionát v roce 1984. Francie získala zlato a Michel Platini se stal nejlepším střelcem s devíti přesnými zásahy.

V této době získal také zajímavý hattrick – komu se povede třikrát za sebou získat Zlatý míč (1983, 1984, 1985), že? Snad jen škoda, že populární Le Roi má škraloup kvůli korupci, ze které byl pravomocně odsouzen. Musel se vzdát postu předsedy organizace UEFA, to vše kvůli nedokladovaným dvěma milionům švýcarských franků.