10 nejlepších fotbalistů všech dob

2. místo: Diego Maradona


Hráč, který oblékal dres Bocy Juniors, Barcelony, Neapole nebo Sevilly, za rodnou Argentinu odehrál na seniorské úrovni 91 zápasů a nastřílel 34 branek, z nichž jednu usměrnil do sítě Boží rukou. Narodil se v roce 1960 a už jako dvaadvacetiletý přestupoval do Katalánska za rekordních pět milionů liber.

Už o čtyři roky později se stal mistrem světa, když ve čtvrtfinále sestřelil anglické naděje a v semifinále svou nadílku opakoval do sítě Belgie. Nejlepší sportovec Argentiny dvacátého století, to je jen jedna z mnoha cen, které si Diego v kariéře vysloužil. Vyhrál italskou i španělskou ligu, táhl Neapol za největšími úspěchy, včetně vítězství v Poháru UEFA v roce 1989.

Trenérská kariéra už tak slavná není, Maradonovi se příliš nedařilo ani jako manažerovi národní reprezentace. Číslo deset, jenž oblékal jen 168 centimetrů vysoký ofenzivní mág, jehož takřka nešlo odstavit od míče, však vešlo do historie fotbalu zlatým písmem.

1. místo: Pelé


Brazilská legenda a podle mnohých i nejlepší fotbalista všech dob. Edson Arantes do Nascimento se narodil v roce 1940, má sedm dětí a za národní tým si připsal 92 startů s bilancí 77 branek. V kariéře oblékal jen dva dresy – Santos a New York Cosmos.

Trojnásobný mistr světa, šestinásobný vítěz brazilské nejvyšší soutěže Série A. Zlatý míč dostal celkem sedmkrát a v roce 2000 jej FIFA dokonce poctila cenou pro Hráče století, kterou nicméně sdílel s Diegem Maradonou. Je zapsán v Guinessově knize rekordů, protože nastřílel v kariéře 92 hattricků.

A jako by toho nebylo málo, v 1363 zápasech, do nichž nastoupil, pokřtil soupeřovu síť hned 1283krát. V roce 1958, kdy mu ještě nebylo ani osmnáct, zničil šance Francie na titul světových šampionů svým prvním hattrickem. Je vůbec možné, aby to dnes někdo překonal?

Stránky: 1 2 3 4 5