10 nejlepších fotbalistů všech dob

8. místo: Johan Cruyff


Narodil se v roce 1947, proslul jako komplexní záložník se skvělým tahem na branku, za skutečnou ikonku jej mají v Ajaxu, Barceloně a nizozemském národním týmu. Bohužel už není mezi námi, zemřel 24. března 2016 v Katalánsku ve věku 68 roků.

Na držitele světového stříbra z roku 1974, čtyřnásobného držitele PMEZ (třikrát za Ajax jako hráč, jednou za Barcelonu jako kouč), osmačtyřicetinásobného nizozemského reprezentanta se jistě bude vzpomínat ještě i za sto let. Legendární Johan Cruyff kouřil i krabičku cigaret denně, ale v roce 1991 po operaci srdce s tímto zlozvykem skončil.

7. místo: Franz Beckenbauer


Německá legenda, přezdívaná také Císař Franz. Neprostupný blok, který dokázal vytvořit na hřišti, přinesl Německu dva tituly mistra světa a jedno zlaté mistrovství Evropy. Velmi úspěšný byl i v dresu Bayernu Mnichov, kam se později vrátil i jako trenér.

Narodil se necelého půl roku po konci druhé světové války, už od čtrnácti hrál za Bayern a střihl si také krátké epizody v dresu amerického New Yorku Cosmos. Dvakrát získal Zlatý míč (1972 a 1976), v německém národním týmu odehrál 103 utkání s bilancí čtrnácti vstřelených branek.

Franz Anton Beckenbauer, jak zní celé jméno legendárního obránce, je i trojnásobným držitelem titulu PMEZ (Pohár mistrů evropských zemí ), tedy de facto předchůdce dnešní Ligy mistrů.

Stránky: 1 2 3 4 5