10 nejlepších fotbalových lig na světě

Nejpopulárnější sport světa. Uchvacuje celý svět, bez ohledu na klima nebo kulturu v konkrétní zemi, znervózňuje fanoušky v ochozech i ty, kteří sedí zrovna u televizní obrazovky. Pojďme si proto představit desítku největších fotbalových lig světa, ve kterých rozhodně není nouze o napětí a úchvatná divadelní představení. A v neposlední řadě, točí se v nich také miliony dolarů, liber, eur nebo i rublů. I díky tomu je fotbal na celé planetě sportem číslo jedna.

10. místo: Ruská Premier Liga


Založená v roce 2001 a navazující na úspěšnou tradici sovětské kopané. Hraje ji šestnáct týmů, nejúspěšnější je s desítkou titulů Spartak Moskva, šestkrát, respektive třikrát, se radovali městští rivalové Spartaku CSKA a Lokomotiv. Dominanci klubů z hlavního města prorazil v poslední dekádě jen čtyřnásobný šampion Zenit Petrohrad.

Nejvíc startů ze všech? Sergej Ignaševič (489), veterán, jenž se objevil i na letošním světovém šampionátu. Ve výčtu by neměli chybět ani Sergej Semak a Igor Akinfejev. Střelcům vévodí Oleg Veretennikov, jen v těsném závěsu je Aleksandr Keržakov. V této nejvyšší soutěži platí pravidlo 6+5, tedy v každém týmu musí být na hrací ploše pětice Rusů.

9. místo: Major League Soccer


Liga, kam odešli třeba Wayne Rooney nebo Bastian Schweinsteiger, ale zkušenosti má i Bořek Dočkal. MLS je populární hlavně za Atlantikem, pořád je ale skromnějším bratříčkem basketbalu nebo baseballu. Založena byla v roce 1993, hraje ji třiadvacet mužstev a systém hodně připomíná třeba NHL s jejím play-off.

V poslední době se do rozvoje americké kopané hodně investuje a místní liga je rozhodně na vzestupu. Nejčastějším šampionem je LA Galaxy, za něž nastupoval i David Beckham. V mladé historii se dařilo i D.C. United (4) a San Jose Earthquakes (2). Radovali se i v Colorado nebo Chicagu, naposled slavilo Toronto.

Stránky: 1 2 3 4 5
Tagy:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,