10 nejlepších fotbalových lig na světě

8. místo: Liga MX


V Mexiku se hraje fotbal také, tamní liga má skoro osmdesátiletou tradici. Hraje ji pravidelně osmnáct mužstev, z nichž největší zvuk mají América a Guadalajara s dvanácti tituly, desetkrát slavili v Toluce a takový Cruz Azul má na svém kontě osm prvenství. Kluby sídlí hlavně v centrální části Mexika, výjimkou je hlavně Tijuana, která je až u hranic Kalifornie.

Rekordmanem v počtu ligových startů je Óscar Pérez (735), hned za ním jsou další slavní Mexičané Oswaldo Sánchez a Benjamín Galindo. Pořadí ligových kanonýrů vede brazilský útočník Evanivaldo Castro se 312 zásahy, za ním jsou třeba Jared Borgetti nebo José Cardozo.

7. místo: Brasileiro Série A


Nejvyšší brazilská liga se hraje už od konce padesátých let, dnešní název nese od roku 1970. V současném modelu, tj. jako jediná brazilská, se hraje od roku 1971. Hraje jí dvacítka družstev, z nichž nejúspěšnější je s devíti tituly Palmeiras. Hned v závěsu jsou ale týmy jako Santos (8), Corinthians (7) a Sao Paulo (6), velice slavné je i Flamengo, Cruzeiro nebo Fluminense.

Rekordmanem v počtu startů je slavný brankář Rogério Ceni (575), v závěsu jsou Leonardo Moura, Zinho nebo Cléber. TOP střelci pak jsou legendární Roberto Dinamite a Romário. Brazilská nejvyšší soutěž je skvělou zásobárnou talentů pro evropské velkokluby.

Stránky: 1 2 3 4 5
Tagy:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,