10 nejlepších fotbalových lig na světě

6. místo: Primeira Liga


Portugalci jsou tak trochu ve stínu, jejich hvězdy často hrají v zahraničí. Přesto nabídnou Evropě ligu číslo pět, která se hraje od roku 1934 s osmnácti mužstvy. Patnáct z nich je ale většinu času do počtu, o tituly se až na drobné výjimky stará Benfica Lisabon, FC Porto a Sporting CP.

Rekordmanem je Benfica s 36 tituly, druhé Porto jich slavilo 28. Sporting osmnáct a po jedné oslavě osud nadělil Belenenses a Boavistě. Nejlepší střelci historie? Fernando Peyroteo, Eusébio nebo Fernando Gomes. Všichni šampioni historie pocházeli z Lisabonu nebo Porta, není to ale přeci jen trošku nuda?

5. místo: Ligue 1


Francouzská soutěž byla donedávna spíše tak trochu Popelkou, ale po příchodu mocných investorů do Paříže začala hrát mnohem důležitější roli. Založena byla v roce 1932, ale teprve od roku 2002 se jmenuje Ligue 1. Hrají ji francouzské týmy a AS Monako.

Na tituly vede Saint-Étienne (10), ačkoliv ten poslední je hodně vousatý (1981), na druhém místě je Olympique Marseille s osmi trofejemi, třeba Paris Saint-Germain má zatím ještě o jeden méně – ale za pár let se jistě dostane v žebříčku až na vrchol.

V počtu startů lize vévodí Mickaël Landreau, jenž chytal ještě v roce 2014 (618 startů), druhý je Jean-Luc Ettori (602, celou kariéru strávil v Monaku). Střelcům vévodí argentinská legenda Delio Onnis. Dlouho však platilo, že francouzské hvězdy chodí do Anglie, jako třeba Thierry Henry. Obrátí se tato karta?

Stránky: 1 2 3 4 5
Tagy:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,