10 nejlepších fotbalových lig na světě

4. místo: Serie A


V Itálii se bere fotbal jako náboženství, to je zcela bez debat. Juventus, oba milánské celky, Neapol, AS a Lazio Řím, Fiorentina a další. Začalo se už v roce 1898, samotný formát ligové soutěže se v historii poměrně často měnil, dnes ji hraje dvacítka mužstev.

Rekordmanem v počtu titulů je Juventus Turín, který má 34 (resp. 32, dva jsou totiž předmětem sporů kolem Calciopoli – korupční skandál). AC Milán a Inter Milán shodně osmnáct trofejí, CFC Janov slavil devětkrát. Sedmkrát se dočkali v FC Turín, ale i Bologni a dnes provinčním Pro Vercelli. Tři tituly má AS Řím, po dvou pak Neapol, Lazio a Fiorentina.

Rekordmanem v počtu ligových startů je Paolo Maldini (647), jen těsně za ním je Gianluigi Buffon, třetí místo patří Francescovi Tottimu. Pamětníkům určitě něco říkají jména jako Gianluca Pagliuca, Dino Zoff nebo Enrico Albertosi. Pokud jde o střelce, Silvio Piola, Roberto Baggio nebo Kurt Hamrin mají za sebou kariéry, na něž nelze zapomenout.

3. místo: Bundesliga


Svou nejvyšší soutěž mají samozřejmě i u našich západních sousedů, odkud nakonec pochází tolik světových šampionů. Jak říkal Gary Lineker: “Fotbal je hra, kterou hraje dvaadvacet lidí a kterou vždycky vyhrají Němci”. Bundesliga je v provozu od roku 1963, hraje ji osmnáct mužstev a vysílá se prakticky ve všech zemích světa.

V novodobé historii slavil nejčastěji Bayern Mnichov, a sice hned sedmadvacetkrát. Obě Borussie – Mönchengladbach a Dortmund, mají titulů pět. V Brémách se zapíjel titul čtyřikrát, hned třikrát se dočkal Stuttgart, jeden úspěch mají na kontě třeba i TSV Mnichov 1860 a 1. FC Norimberk. Zajímavé je, že v novodobé historii neslavil titul žádný tým původem z NDR nebo Berlína.

Jména jako Oliver Kahn, Miroslav Votava (narozen v Praze, s rodinou emigroval po roce 1968), Klaus Fischer nebo Uli Stein jistě nejsou fanouškovi německého fotbalu neznámá. Tabulku střelců vede jednoznačně legendární Gerd Müller, třeba takový Robert Lewandowski je šestý.

Stránky: 1 2 3 4 5
Tagy:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,