10 nejlepších fotbalových lig na světě

2. místo: La Liga


Španělsko, to je země fotbalu zaslíbená. Nesmiřitelné soupeření Realu Madrid a katalánské Barcelony, doplněné ještě Atléticem Madrid, hrdými Basky z Bilbaa a Valencií. Někdy se uvádí také jednoduše jako Primera División, hraje se už od roku 1929 – přerušení se dočkala jen během občanské války ve třicátých letech.

Na počet titulů vede Bílý balet, který má 33 trofejí, druhá Barca pak „jen“ 25. Deset prvenství má Atlético Madrid, Bilbao osm a Valencia šest. Radovat se dokázali i v Deportivu La Coruňa (2000) a Realu Sociedad (1981 a 1982). Celkově soutěž okusilo na šedesát mužstev (každoročně si první ligu užije vyvolená dvacítka), jen devět z nich ale poznalo pocit vítězů.

Největší hvězdy historie? Z těch novodobějších jmen určitě Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Zinedine Zidane, David Beckham nebo Raúl. Pamětníci a fanoušci fotbalové historie jistě znají Telma Zarru nebo Afreda Di Stéfana, ale i slavného brankáře Andoniho Zubizarretu, který si připsal hned 622 startů a je jednoznačným rekordmanem soutěže.

1. místo: Premier League


Anglická nejvyšší soutěž, kterou společně Anglie a Wales zakládají v roce 1992. Soutěž hraje dvacítka týmů a navazuje na někdejší Football League First Division, s tradicí ještě z devatenáctého století. Nejslavnější kluby? Manchester United s dvaceti tituly, Liverpool má osmnáct, Arsenal pak třináct. Někoho možná překvapí i číslo devět u Evertonu a trojka u Huddersfieldu, dnes provinčního celku.

Radovat se už dokázali i v Nottinghamu (1978) a v roce 2016 senzačně zvítězil Leicester. Čtyři první celky se dostanou přímo do prestižní Champions League a odměny v Anglii jdou do závratných výšek, jde bezesporu o nejprestižnější ligu světa. Pokud jste ještě neslyšeli jména jako Alan Shearer, Wayne Rooney nebo Thierry Henry a Les Ferdinand, urychleně to napravte!

Stránky: 1 2 3 4 5
Tagy:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,