10 největších kostelů na světě

8. místo: Bazilika Svaté Trojice ve Fátimě, Portugalsko

8 700 metrů čtverečních nabízí bazilika stojící v místě, kde došlo k jednomu z nejslavnějších zjevení Panny Marie v roce 1917. Fátima je poutním místem křesťanů už několik generací, samotná stavba je však spíše novinkou. Trvala přes tři roky (2004 až 2007) a nese se v ryze neoklasicistním duchu.

Do moderně laděného chrámu se vejde na devět tisíc věřících, najdete tu třináct vchodů (Kristus a dvanáctero apoštolů, symbolika je celkem jasná). Autorem je řecký architekt Alexandros Tombazis, náklady na stavbu dosáhly v přepočtu dvou miliard korun. Devět tisíc míst k sezení, z toho dokonce osm desítek sedadel určených speciálně pro handicapované osoby. Bezbariérová bazilika, přesně podle moderního střihu.

Fátima samozřejmě není jen o jedné stavbě, dvanáctitisícové portugalské město má mezi křesťanskými poutními místy zvláštní status – ostatně, sesterským městem je francouzské Lourdes a italské Loreto, což je nad všechny komentáře. Zajímavou perlou moderní architektury je i bazilika Panny Marie Růžencové, která se začala stavět už na konci dvacátých let minulého století.

7. místo: Liverpoolská katedrála, Velká Británie

Necelých deset tisíc metrů čtverečních, stavěna prakticky po celé dvacáté století (1904 až 1978) a jedna z největších anglikánských staveb historie. Seznamte se s Liverpoolem, městem tyčícím se hrdě nad řekou Mersey. Nejvyšší věž liverpoolské katedrály má lehce nad sto metrů, délka chrámu je dalších 199 metrů – už to samo o sobě působí majestátně.

Třináct velkých zvonů, novogotika jak vyšitá a stavba podle plánu mladičkého studenta Gilese Scotta. První bohoslužby se symbolicky zahájily až v době ohrožení Británie nacistickými letadly, kompletní dokončení ale pozdržely právě válečné události. Pro zajímavost, uvnitř katedrály najdete klasickou telefonní budku, jaké dnes jsou snad už jen v Anglii – ano, jistě, tu červenou…

Stránky: 1 2 3 4 5