10 největších kostelů na světě

6. místo: Bazilika Matky Boží Bolestné Královny Polska v Licheni, Polsko

Deset tisíc metrů čtverečních, stavba nového typu, která vznikala mezi léty 1994 a 2004 na místě, kde proběhlo mariánské zjevení o více než století dříve. Největší zvon v Polsku je určitě perla, ale mnozí návštěvníci vytýkají stavbě určitou kýčovitost.

Buď, jak buď, musíme jim asi dát zapravdu, pokud porovnáme s předchozími stavbami v našem výčtu. To jí ale určitě neubírá na majestátnosti, protože má uvnitř třeba čtvrté největší varhany v Evropě a třinácté na světě – 157 píšťal, to už něco znamená…

Bazilice požehnal sám papež Jan Pavel II. v roce 1999, vysvěcena ale byla až o dalších pět let později. Ocel, cihly a beton – a místo v samém srdci moderního Polska, ve vísce Lichen Stary, asi sto kilometrů od Poznaně.

5. místo: Chrám sv. Jana Evangelisty v New Yorku, USA

Pravda, sakrální skvosty v Americe moc nenajdeme, ty patří hlavně do Evropy. Ale návštěvu novogotického chrámu svatého Jana bychom si při výletu po USA určitě neměli nechat ujít. Je spíš veřejným místem než nějakou uzavřenou bazilikou pro věřící, uvidíte tu výstavy, a dokonce i práci mladých umělců naživo. Pohřeb tu měli Nikola Tesla, James Baldwin nebo James Gandolfini. 11 200 čtverečních metrů, délka 183 metrů a necelých 38 metrů na výšku. Zní to dost majestátně?

Chrám je anglikánský, na rozdíl od prvních čtyř ryze římskokatolických svatostánků. Novoromantický a novogotický styl, základní kámen položen v roce 1892, v prosinci 2011 katedrálu zachvátil velký požár a o sedm let později byla dokončena větší část rekonstrukce. Trochu pohnutá historie, že? I proto se tu říká svatý Jan Nedostavěný.

Stránky: 1 2 3 4 5