JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

Deset barevných zajímavostí. Jakou barvu má slunce?

Barvy jsou kromě vzduchu jednou z mála věcí, které nás doprovází na každém našem kroku. Sami máme některé z barev oblíbenější než jiné nebo naopak jsou mezi námi i tací, kteří z nich dokonce mají strach. K barvám se váže celá řada zajímavých informací a v tomto seznamu je výběr deseti z nich.

10. místo: Stříbrné šípy ve formuli 1

Německá automobilka Mercedes v současnosti zažívá velmi úspěšné období, když pro ni v posledních třech sezónách Lewis Hamilton a Nico Rosberg vyjeli tři tituly mezi konstruktéry a také mezi jezdci, když dvakrát triumfoval Brit a jednou Němec, který pár dní po svém úspěchu oznámil konec kariéry a pro ročník 2017 jej nahradí finský jezdec Valtteri Bottas.

Mercedes sbíral nejrůznější závodní úspěchy samozřejmě také v minulosti. A nejlegendárnějším obdobím jsou bezesporu 30. léta minulého století, kdy si jejich vozy vysloužily přezdívku „stříbrné šípy“. Zajímavé je, že původně na sobě měla auta bílý lak, ale o jedno kilo převyšovala 750 kilogramový váhový limit. A tak šéf týmu nařídil seškrábat barvu až na hliníkovou karoserii a tím se zrodila legenda.

9. místo: Býci a červená barva

Toreadoři při býčích zápasech sice velké sudokopytníky provokují červenými hadry, ale jejich barva není to, co je přinutí útočit. I když opak je běžně zažitou věcí. Býci jsou totiž barvoslepí a k boji v aréně je vyprovokují právě rychlé pohyby toreadora.

Červená barva se při býčích zápasech používá asi od 18. století a důvodem je především to, aby posloužila k zakrytí krve zvířete. Pro býky totiž korida velmi často končí smrtí přímo na jevišti.