Deset barevných zajímavostí. Jakou barvu má slunce?

6. místo: Barva slunce

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Brightness_of_the_Sun.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sun_Over_Earth%27s_Horizon.jpg

Nejspíše každý by řekl, že slunce má žlutou barvu, ale to není tak úplně pravda. Záleží totiž na tom, z jakého místa by jsme se na naši nejbližší hvězdu dívali. Kdyby jsme vyletěli do vesmíru, tak by jsme střed naší sluneční soustavy viděli zářit bílou barvou.

Na vlastní oči si tedy většina lidí, až na pár šťastlivců, může slunce ze zemského povrchu prohlédnout jako žluté. Toto způsobuje jeho kontrast s modrou atmosférou. Dále při západu a východu slunce oranžoví a červená, což je způsobeno tím, že jeho paprsky letí atmosférou delší dráhu a také obloha není tak modrá jako přes den.

5. místo: Nejbezpečnější barva

I když se to může někomu zdát zvláštní, tak i samotná barva auta má podle statistik velký vliv na jeho bezpečnost. Samozřejmě nemůže ovlivnit situace způsobené řidičem, od toho jsou v dnešních autech nejrůznější elektronické systémy jako známé ABS, ESP a jiné.

Ale barva auta ovlivňuje, jak je vnímáno ostatními řidiči na cestách. A statistická data ukazují, že nejlepší z tohoto pohledu a tedy nejméně havárií mají řidiči bílých vozidel. Taková auta lépe odráží světlo a jsou tedy nápadnější. Dále pomáhá také to, že okolí cest je většinou tmavší a bílého auta si tedy ostatní lépe všimnou.

Stránky: 1 2 3 4 5