Deset barevných zajímavostí. Jakou barvu má slunce?

4. místo: Existuje také strach z barev

Lidé mohou trpět nejrůznějšími fobiemi z prakticky čehokoli, když některé by bylo možné označit za velmi bizarní. Do této kategorie se může bezpochyby zařadit také chromofobie. Člověk trpící tímto problémem se vyznačuje strachem z barev nebo alespoň konkrétní barvy.

Chromofobie stejně jako spousta jiných fobií se projevuje typickými příznaky zahrnujícími pocení, třes, bušení srdce nebo třeba ztížené dýchání. Postižený si uvědomuje nesmyslnost svého strachu, ale nedovede jej potlačit vlastní vůlí a k léčbě se využívají různé skupinové terapie nebo speciální léky.

3. místo: Nejoblíbenější barva na světě

Modrá

I když existuje spousta barev, tak většina lidí na celém světě si jako tu svou nejoblíbenější vybere tu stejnou. Mnoho průzkumů na toto téma ukazuje, že volba mužů i žen nejčastěji padne na modrou.

Ale existují i situace, kdy naopak plných sto procent nevidí modrou barvu vůbec rádo. A to v případě, kdy jim počítač s operačním systémem Windows zobrazí takzvanou modrou obrazovku smrti. Tedy hlášení, že došlo k závažné softwarové nebo hardwarové chybě a jediným východiskem je restart počítače a možná ztráta rozpracovaných dat.

Stránky: 1 2 3 4 5