Deset barevných zajímavostí. Jakou barvu má slunce?

8. místo: Černobílé nebo barevné sny

Stejně jako například obraz v televizi je možné mít i barevné nebo černobílé sny. A dokonce existují průzkumy, které právě existenci televizorů dávají do souvislosti s tím, v jakém formátu se naše sny odehrávají.

Už v roce 1915 byla udělána studie, která zjistila, že asi 12 procent lidí má sny pouze v odstínech černé a bílé. Zhruba v polovině století už se jednalo o většinu lidí a obrat směrem k barevným snům začal v 60. letech. Dnes by se měly černobílé sny zdát asi čtyřem procentům populace.

Jedním z vysvětlení tohoto trendu je, že v minulosti byly noviny a televize černobílé a s postupným přechodem na barevné média se měnilo i to v jakém duchu se odehrávají naše sny.

7. místo: Zelené noční vidění

Nejspíše každý alespoň ve filmech zaznamenal, že při použití různých systémů pro noční vidění se okolní svět zobrazí v odstínech zelené barvy.

A proč se nejčastěji svět při pohledu do dalekohledu nebo jiného zařízení zahalí do zelené? V podstatě to je proto, že stínítko je pokryto fosforem a to dodává obrazu zelený nádech. Zelená je zároveň barva, u které je lidské oko schopné vnímat více odstínů než u jakékoli jiné barvy.

Stránky: 1 2 3 4 5