Deset barevných zajímavostí. Jakou barvu má slunce?

2. místo: McDonald’s, KFC a další fast foody

Možná jste si toho ani nevšimli, ale prakticky všechny velké řetězce rychlého občerstvení jako jsou McDonald’s, KFC, Burger King a další ve svých barevných schématech velmi často používají červenou a žlutou barvu. A nejedná se o náhodu, ale promyšlený kalkul.

Výzkumy totiž dokázaly, že právě tyto dvě barvy jsou ideální kombinací pro tento typ prodeje občerstvení. Žlutá barva slouží pro stimulování apetitu a červená by měla podporovat impulzivní chování a tedy například motivovat k návštěvě a koupi něčeho z nabídky.

1. místo: Zrak mužů a žen se odlišuje

Muži a ženy se liší v mnoha ohledech a jedním z nich je i zrak. Pokusů na toto téma je celá řada a některé z nich se týkají také vnímání barev. Rozdíly jsou sice zpravidla malé, ale bylo zjištěno, že ženy dovedou lépe rozlišovat jemné detaily jednotlivých barev.

Tato schopnost může u některých žen dosahovat až neuvěřitelných rozměrů. Normálně má člověk v oku tři čípky pro rozeznávání barev (každá barva se skládá z modré, zelené a červené). Ovšem některé ženy mají tyto čípky čtyři, což znamená, že mohou rozpoznat až 100 milionů barevných odstínů. Běžný člověk je schopen vidět až 10 milionů barev.

Takové vidění je označováno jako tetrachromatické a podle výzkumů by jím mělo disponovat asi jedno procento lidské populace a to především ženy. Světlocitlivé čípky jsou svázané s chromozomem X a ten mají ženy dva (XX), kdežto muži jen jeden (YX). A jeho zmutování vede k tetrachromacii, ale také klidně k jeho protipólu, kterým je barvoslepost. Proto je naopak více barvoslepých mužů než žen. Uvedenou mutaci by mohlo mít až okolo 10 procent žen, ale schopnost by se měla projevovat naplno jen u některých u nich.

Tetrachromacie se ale diagnostikuje mnohem hůře než barvoslepost jelikož popsat barvy, které nikdo jiný nevidí je obtížné. A také nejrůznější věci jsou vyráběny zpravidla lidmi bez této poruchy, čili je málo pravděpodobné, že použijí barvy mimo rozsah toho, co jsou schopni vnímat.

Stránky: 1 2 3 4 5