JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

Deset největších hvězd a legend historie UFC

Sportovní fanoušci po celém světě v posledních letech čím dále více nalézají cestu ke sledování elitních zápasů v oktagonu UFC. Tato nejprestižnější soutěž ve smíšených bojových uměních MMA už zájmem diváků v Americe konkuruje těm nejsledovanějším sportům a postupně nabírá příznivce i jinde.

Nejlepším důkazem o současné popularitě Ultimate Fighting Championship je fakt, že promotér Dana White a jeho partneři soutěž, kterou roku 2001 koupili za 2 miliony dolarů, dokázali v roce 2016 prodat za 4 miliardy dolarů.

Historie UFC se začala psát v listopadu 1993 s cílem najít ten nejefektivnější způsob boje. Do zápasů se tak zapojovali špičkoví zápasníci nejrůznějších bojových umění, které v začátcích UFC neomezovala téměř žádná pravidla a tedy zápasy byly často drsnější než dnes.

Výraznější nástup popularity UFC začalo zaznamenávat ve druhé dekádě své existence. Tomu pomohli někteří zápasníci, kteří dokázali překročit hranice MMA a stát se atraktivními pro zábavní průmysl obecně, což přitáhlo větší pozornost na celý sport. A právě ty největší hvězdy a legendy UFC si přiblížíme v tomto žebříčku.

10. místo: José Aldo

José Aldo da Silva Oliveira Junior patří k těm nejzářivějším hvězdám MMA posledních let. Rodák z brazilského Manaus jako spousta jeho krajanů v dětství hrál fotbal, ale kvůli různým pouličním šarvátkám začal trénovat capoeiru. Později se dostal k tréninku brazilského jiu-jitsu a to ho následně zavedlo až do smíšených bojových umění.

Po světě nechodí mnoho srovnatelně úspěšných MMA bojovníků, jelikož José Aldo zatím nastoupil do 28 duelů a z toho pouze 2 prohrál. První porážku utrpěl ještě zkraje kariéry a ta druhá přišla po sérii 18 výher v řadě, když jej 12. prosince 2015 na velmi sledovaném UFC 194 za pouhých 13 vteřin porazil hvězdný Conor McGregor.

A tedy ztratil svůj titul šampiona UFC v pérové váze, kterého byl historicky první držitel a zvládl ho ve všech svých předchozích sedmi zápasech v nejprestižnější MMA organizaci obhájit. Chuť si José Aldo spravil o více než půl roku později, když ve svém dalším zápase na UFC 200 porazil Frankieho Edgara.

9. místo: Matt Hughes

Matt Hughes je další jméno, které rozhodně nesmí chybět v seznamu těch největších hvězd historie UFC. Tento veleúspěšný zápasník se do oktagonu naposledy postavil 24. září 2011 při UFC 135, kde ho už těsně před koncem prvního kola porazil Josh Koscheck.

Během své MMA kariéry byl Matt Hughes velmi aktivní, jelikož bojoval v celkem 54 zápasech a z nich dovedl 45 zvítězit. Z toho 25 jeho zápasů se odehrávalo v rámci nejprestižnější organizace UFC a 18 z nich dovedl zvítězit, což z něj momentálně dělá třetího nejúspěšnějšího zápasníka v historii.

Celkem dvakrát se stal šampionem ve velterové váze a tento titul dovedl obhájit v 7 dalších zápasech. Do titulových zápasů nastoupil ve 12 případech. Není tedy divu, že byl Matt Hughes ještě během své aktivní kariéry v roce 2010 uveden do síně slávy UFC Hall of Fame.