JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

Deset největších legend hokejové historie

Sport, který zajímá nejen české fanoušky, ale je velice populární také ve Skandinávii, Rusku nebo třeba za „Velkou louží“. Pojďme si společně představit největší velikány dějin ledního hokeje, mezi nimiž nechybí samozřejmě ani slavná česká jména. Právě proto, že kolébkou hokeje je Kanada, zde však dominují zástupci této země, ale dostalo se i na zástupce Ruska. Po některých legendách z našeho žebříčku jsou po zásluze pojmenována i různá ocenění. Zajímá vás, která jména jsme vybrali? Na své si jistě přijdou nejen fanoušci let dávno minulých, ale také příznivci moderního sportu.

10. místo: Dominik Hašek

Českého fantoma v brankovišti jistě dobře znají snad všichni fanoušci NHL. V devadesátých letech byl živoucí legendou Buffala Sabres, šestkrát v kariéře získal Vezinovu trofej a stal se olympijským vítězem, když v Naganu vychytal v rychlém sledu ofenzivní hvězdy Američanů, Kanaďanů a Rusů. Rodák z Pardubic si ale chtěl splnit i sen o Stanley cupu, takže z Buffala, kde jej všichni zbožňovali, odešel do výrazně silnějšího mužstva Detroitu. Ačkoliv se Šavlemi stanul v roce 1999 ve finále proti Dallasu Stars, bohužel jeho umění na Modana a spol nestačilo, ale za Rudá křídla si vše kompletně vynahradil – a to hned dvakrát!

Hašek dále odchytal v sezoně 2009/2010 skvěle také v Pardubicích, kde ve věku pětačtyřiceti let patřil k nejlepším brankářům v lize a pomohl k zisku titulu. Prodloužit kariéru se mu ještě podařilo v dresu Spartaku Moskva v KHL. Netradiční styl chytání byl nejprve vysmíván zámořskými experty, poté ale slavil obrovský úspěch. Nakonec v sezoně 1998/1999 dosáhl úspěšnosti zákroků na hranici 94 procent, což zní to tak trochu jako z říše snů.

9. místo: Sidney Crosby

Hvězda, která má vést Kanadu za dalšími a dalšími tituly, ikona Pittsburghu Penguins, kde doslova převzal otěže po legendárním Mariu Lemieuxovi. Dnes úderná síla Tučňáků společně s dalším centrem Jevgenijem Malkinem a sběratel Stanley cupů první kategorie (má už celkem tři, to jistě není v dnešní konkurenci málo). Mistr světa, dvojnásobný olympijský vítěz, jednička draftu 2005 a se vším všudy brilantní hráč.

V jednatřiceti má vše, co by měl zámořský hokejista mít. Snad jen kromě pevného zdraví, bohužel totiž mezi lety 2010 – 2013 prodělal několik otřesů mozku a jeho kariéra měla prakticky na kahánku. Dokázal se ale vrátit, a to ve velkém stylu – nejen jako olympijský vítěz v Soči, ale i jako mistr světa v Praze. Jak se bude jeho kariéra vyvíjet dál? Penguins jsou hvězdným týmem, který každoročně útočí na Stanley cup a Sid The Kid má ještě několik pěkných let před sebou…