Deset největších legend hokejové historie

2. místo: Mario Lemieux

Druhý nejlepší, co kdy obul brusle? Dost možná by se s tímto pomyslným titulem mohl chlubit jistý Mario Lemieux, mentor Jaromíra Jágra a ikona Tučňáků z Pittsburghu. Podobně jako Orrovi, i jeho kariéru pošramotila spousta zranění a problémů. I přesto sbíral kanadské body úctyhodným tempem, prakticky měl průměr dva na odehraný zápas. Stal se i olympijským vítězem v roce 2002, s Kanadou pak získal třeba i Světový pohár v roce 2004, kdy nastupoval v pozici kapitána.

Pro fanoušky Pittsburghu je skutečnou ikonou, protože pomohl americký klub zachránit od totálního zániku a stěhování se do jiného města. Jako vůbec první ex-hráč v historii získal Penguins pod svá křídla, pomohl klubovou kasu oddlužit a dnešní úspěchy jsou tak i jeho dílem. Za pokračovatele legendární šestašedesátky je považován – snad i trochu právem – Sidney Crosby, současný kapitán Tučňáků.

1. místo: Wayne Gretzky

Skutečné číslo jedna, vždyť nikdo neměl kariéru až tak bohatou, zisk kanadských bodů kanadského mága rozhodně bere dech. Kariéra Waynea Gretzkého se uzavřela na jaře 1999 v dresu New Yorku Rangers. Kanadská hvězda získala čtyřikrát Stanleyův pohár, třikrát triumfovala na Kanadském poháru a nasbírala samozřejmě i velkou řadu individuálních ocenění.

Během let vystřídal nejen dres Edmontonu Oilers, kde se dočkal největšího věhlasu, ale také Los Angeles Kings a St. Louis Blues. Metu 215 kanadských bodů získaných v jedné sezoně už prakticky s jistotou nikdo nepřekoná, hokej se dnes už hraje jinak a jedinou šanci ohrozit tento rekord budete mít snad na Xboxu. I z toho je patrné, jakým fenoménem Wayne byl.

A vlastně dodnes je, protože se rozhodl pro trenérskou dráhu. Na olympijských hrách v roce 2002 a 2006 byl generálním manažerem kanadské reprezentace, koučoval Phoenix Coyotes a nyní se zapojil i do vedení klubu jeho srdci nejdražšímu – Edmontonu Oilers, jehož je i minoritním vlastníkem. Povede se mu vrátit Olejáře v nové roli zpět na výsluní?

Stránky: 1 2 3 4 5