Deset největších legend hokejové historie

4. místo: Gordie Howe

Tento legendární hráč již bohužel není mezi námi, ale letos by oslavil devadesáté narozeniny. Čtyřikrát získal Stanleyův pohár, NHL si zahrál dokonce i po padesátce a plně si tím pádem zaslouží přezdívku Mr. Hockey.

Až na krátkou epizodu v závěru sedmdesátých let minulého století zůstal věrný barvám Detroitu Red Wings, kde zářil třeba po boku Alexe Delvecchia nebo Teda Lindsayho. V historických tabulkách NHL mu patří čtvrté místo v pořadí kanadského bodování a je druhým nejlepším střelcem. 801 branek v kariéře, to už přeci něco znamená, že?

Gordie Howe přispěl i do moderního hokejového slangu. Hattrick pojmenovaný právě po něm totiž značí, že jste si v jednom utkání připsali branku, asistenci a zúčastnili se také pěstního souboje. V dresu Detroitu Red Wings později sbíral vavříny kromě Howea v této disciplíně i proslulý Brendan Shanahan.

3. místo: Jaromír Jágr

Česká legenda, která proslula dlouhými vlajícími vlasy a neskutečnou šikovností na puku. Mladík, kterého vychovával i slovutný Mario Lemieux časem dospěl, prošel i méně úspěšnými fázemi kariéry, přesto je dvojnásobným držitelem Stanleyova poháru, mistrem světa a olympijským vítězem z Nagana.

Už jen to by stálo za pozornost, ale Jaromír Jágr nasbíral i pestrou paletu individuálních ocenění, například pětkrát získal Art Rossovu trofej pro nejlepšího sběrače kanadských bodů uplynulého ročníku NHL. Kromě Penguins si v Americe zahrál i v dresu Washingtonu Capitals, New Yorku Rangers, Philadelphie Flyers, Dallasu Stars, Bostonu Bruins, New Jersey Devils, Floridy Panthers a Calgary Flames. V mezičase se úspěšně prosadil i v ruském Omsku.

Začínal na Kladně a také tam patrně skončí. Ve věku šestačtyřiceti let jistě Jágr nemůže pomýšlet na návrat do NHL, kde skončil v minulé sezoně předčasně v dresu Calgary Flames. Jaromír Jágr je v užší špičce kanadského bodování historie zámořské nejvyšší soutěže a se 766 brankami nejlepším Evropanem. Reálně jej může v dlouhodobém horizontu ohrozit snad jen ruská hvězda Alexander Ovečkin.

Stránky: 1 2 3 4 5